bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

 • 28 października 2016
 • wyświetleń: 3490

Członkowie Razem rozmawiali rozmawiali z bielszczanami

Na moście na ulicy 11 Listopada członkinie i członkowie Razem Podbeskidzie zorganizowali konferencję prasową. Przedstawiono wyniki ankiet, które przeprowadzane były latem wśród mieszkanek i mieszkańców Bielska-Białej.

partia razem konferencja
Konferencja Partii Razem · fot. Razem Podbeskidzia


- Rozmawialiśmy z ponad dwustoma osobami w różnym wieku, większość dobrze oceniała miejsce, w którym mieszka. Duża część skarżyła się na hałas spowodowany nadmiernym ruchem samochodów, brakiem dobrych rozwiązań w miejskiej komunikacji autobusowej, brakiem miejsc w przedszkolach i mieszkań komunalnych. Niewielu mieszkańców jednak dostrzegało kluczową rolę Rady Miasta oraz rolę mieszkanek i mieszkańców w kształtowaniu polityki miasta. To należy zmienić. Wierzymy, że inna polityka jest możliwa - mówią członkowie Razem Podbeskidzie.

Ogólne podsumowanie wyników ankiet

Pytanie 1. Jak ci się mieszka w Bielsku-Białej?
Można łatwo zauważyć, że znacząca większość mieszkańców z życia w Bielsku-Białej jest bardzo zadowolona (odpowiedzi, że mieszka się tu bardzo dobrze i dobrze wynoszą 78%, średnio i źle - tylko 15%).

1a) Co ci się tutaj podoba/co oceniasz pozytywnie?
Bielszczanom najbardziej podoba się:
 • wygląd miasta, jego architektura, zabytki (61 głosów, 30%),
 • położenie i okolica (44,22%),
 • porządek (33,16%) - miasto jest zadbane i czyste,
 • odnawianie kamienic i rewitalizacja centrum (21,10%).
 • ludzie (21,10%) - bielszczanie samych siebie uważają za fajnych i sympatycznych.
 • oferta rozrywkowo-kulturalna (16,8%) - dużo klubów i kawiarni, sporo koncertów i wydarzeń kulturalnych


Pytanie 2. Jak oceniasz obecne władze miejskie?
Uwaga: w odpowiedzi na to pytanie w przeważającej mierze oceniano samego prezydenta miasta (czasami mówiąc tylko ogólnie o urzędnikach albo ratuszu, rada miejska praktycznie się tu nie pojawia).
Dobrze i bardzo dobrze ocenia prezydenta większość przebadanych mieszkańców (114 głosów, 57%), ocenę średnią wystawiło 20 (10%), a źle 45 osób (22%). Dużo osób nie ma zdania (11%).

 • Pozytywnie - prezydent jest dobrym gospodarzem, dużo się inwestuje (infrastruktura - głownie drogi i obwodnice), miasto funkcjonuje dobrze, jest porządek i ład.
 • Krytycznie - władze radzą sobie średnio, kiepska obsługa w urzędzie, za dużo jest zmian na siłę.
 • Negatywnie - prezydent rządzi autorytarnie, złe inwestycje (np. stadion, hala, toalety), korupcja, kolesiostwo, władza wyalienowana, władza jest arogancka (robią co chcą).


Pytanie 3. Co myślisz o idei przywrócenia województwa bielskiego?
Można powiedzieć, ze przeważająca liczba mieszkańców jest za tym pomysłem (115 głosów, 57%), przeciw jest 42 osoby (21%), 44 nie mają zdania (22%).

Najczęściej wymieniane argumenty:
 • Za - Bielsko odzyskałoby znaczenie, mielibyśmy większy wpływ na finanse (własny budżet wojewódzki) i decyzyjność, pieniądze idą tylko na Górny Śląsk, niezależność, własne urzędy
 • Przeciw - pomysł nierealny, nie da się zrobić, niepotrzebny, tylko zwiększy się ilość urzędników, byłoby za małe i za słabe


Sondaż uliczny Razem Podbeskidzie - podsumowanie

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.