Wiadomości

  • 24 października 2016
  • wyświetleń: 8882

Wybudują osatni brakujący odcinek autostrady A1. Szybciej na północ

Powstanie ostatni brakujący odcinek autostrady A1 Tuszyn-Częstochowa. Za kilka lat podróż samochodem z południa Polski do Trójmiasta potrwa niespełna pięć godzin.

budowa autostrady, droga
Budowa autostrady A1 · fot. Śląski Urząd Wojewódzki


W tej sprawie na budowie autostradowej obwodnicy Częstochowy odbył się briefing prasowy z udziałem ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka, podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Jerzego Szmita oraz wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka, wicewojewody Mariusza Trepki i Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Jacka Bojarowicza.

- Podstawową potrzebą jest dokończenie szkieletu komunikacyjnego kraju. Podjęliśmy zatem decyzję o przyspieszeniu realizacji ostatniego, brakującego fragmentu autostrady A1 łączącej północ i południe Polski. Odcinek z Tuszyna do Częstochowy pozwoli na pełne skomunikowanie polskich portów w Gdańsku i Gdyni z centralną i południową Polską, a także z naszymi południowymi sąsiadami: Czechami i Słowacją. Dzięki temu poprawi się konkurencyjność sektora gospodarki morskiej - powiedział minister Andrzej Adamczyk podczas spotkania z dziennikarzami.

- To rzeczywiście bardzo ważny dzień dla mieszkańców naszego województwa. Czekaliśmy na to wiele lat - mówił wojewoda Jarosław Wieczorek.

80-kilometrowy odcinek autostrady A1 Tuszyn-Częstochowa zostanie zrealizowany ze środków Krajowego Funduszu Drogowego, w ramach limitu wydatków w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.). Szacowany koszt realizacji to ok 3,6 mld zł. Umożliwi to wcześniejszą realizację tej inwestycji.

Odcinek Tuszyn - Częstochowa jest ostatnim brakującym fragmentem tej autostrady, dzięki czemu kierowcy będą mogli korzystać z nowoczesnego i bezpiecznego połączenia drogowego od Trójmiasta aż po granicę z Czechami.

Autostrada A1 Tuszyn-Częstochowa zostanie zrealizowana w ciągu wybudowanego pod koniec lat 80. XX wieku fragmentu A1 (odcinek Tuszyn - Piotrków Trybunalski) oraz dwujezdniowej drogi krajowej nr 1 o przekroju czteropasowym z drugiej połowy lat 70. XX wieku, zwanej potocznie gierkówką (odcinek Piotrków Trybunalski-Częstochowa). Południowy odcinek A1 od Częstochowy (wraz z obwodnicą) do Pyrzowic o długości 57 km jest już w budowie. Oddanie do ruchu jest planowane w latach 2018-2019.

Łączna długość autostrady A1 to ponad 560 km. Jej ostatni brakujący odcinek z Tuszyna do Częstochowy będzie dopełniał sieć dróg ekspresowych i autostrad w Polsce, łącząc autostrady A2 i A4, zapewniając skomunikowanie najważniejszych aglomeracji.

Autostrada A1 to jedna z kluczowych tras szybkiego ruchu w Polsce. Leży w ciągu międzynarodowej trasy E75 oraz w VI transeuropejskim korytarzu transportowym. A1 jest jedyną autostradą w Polsce o przebiegu południkowym. Obecnie w eksploatacji jest 430 km autostrady (odcinki: Pruszcz Gdański - Piotrków Trybunalski oraz Pyrzowice-Gorzyczki).

Ariel Brończyk / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.