bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 19 października 2016
  • 20 października 2016
  • wyświetleń: 3640

Czuli Barbarzyńcy: Polacy i Czesi w wieku XX i współcześnie

Za nami:

Już w czwartek odbędzie się kolejne spotkanie Festiwalu Kultury Czeskiej Czuli barbarzyńcy 2016. Tym razem Dorota Siwor i Jerzy Marek rozmawiali będą z Miroslavem Karasem, korespondentem czeskiej telewizji w Polsce. Spotkanie "Pomiędzy nami. Polacy i Czesi w wieku XX i współcześnie" rozpocznie się o godz. 17.00 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej przy ul. Komorowickiej 48.

mirosław karas
Miroslav Karas · fot. mat. prasowe


Miroslav Karas urodził się w Karwinie, a więc tuż przy granicy z naszym krajem, wychował się w tym rejonie Czech, gdzie wpływy polskie są najbardziej wyraźne i kontakty z Polakami najczęstsze, choć nie miał żadnych rodzinnych powiązań z Polską. Jednak z naszym krajem związał się wiele lat temu, nie tylko przez małżeństwo z polską dziennikarką. Najpierw był zagranicznym korespondentem Czechosłowackiego i Czeskiego Radia, a później Czeskiej Telewizji w Polsce.

Od 2012 roku relacjonował wydarzenia w Rosji, a kilka miesięcy temu ponownie przeniósł się do Polski. Jest jednym z czeskich dziennikarzy najdłużej relacjonujących wydarzenia zagraniczne jednego regionu. Specjalizuje się w tematyce związanej z wydarzeniami naszej części Europy, ze szczególnym uwzględnieniem właśnie Polski, stąd jego głos ma istotne znaczenie.Zapytany w jednej z rozmów, co go w Polsce interesowało w pierwszych latach jego pracy tutaj, odpowiedział, że była tym polityka, polska droga do wolności, Solidarność. Będziemy więc rozmawiać z naszym gościem o polskim i czeskim poszukiwaniu wolności, oczywiście o obustronnych stereotypach z tym związanych, o tym jak dziś - po dwudziestu z górą latach - Miroslav Karas postrzega politykę w kraju nad Wisłą. Zwłaszcza teraz, gdy polski spór o drogi do wolności, o beneficjentów i pokrzywdzonych na tej drodze rozgorzał ze szczególną intensywnością.

Zastanawia też inne stwierdzenie naszego gościa, który powiedział, że choć jesteśmy sąsiadami, Polacy i Czesi to dwa zupełnie inne narody. O tych różnicach także chcemy mówić. Interesuje nas, jakie cechy, zachowania Polaków Miroslav Karas ceni, a które go drażnią czy prowokują do krytyki. Oczywiście chcielibyśmy też wiedzieć, jak ocenia i postrzega Czechów, co porównuje i jakie z tych porównań wyciąga wnioski.

Tematem spotkań cyklu są często relacje między naszymi społeczeństwami. Będziemy rozmawiać również o tym. A także o najbardziej palących sprawach dzisiejszej Europy Środkowej: o stosunku do uchodźców, o wierze, o odradzającym się nacjonalizmie - albo ożywionym patriotyzmie, o stosunku do Unii Europejskiej. Przyjdźcie - porozmawiajmy, te kwestie dotyczą nas wszystkich, niezależnie od tego, po której stronie granicy żyjemy.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.