bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 18 października 2016
  • wyświetleń: 12464

Segregacja na cztery frakcje, wymiana kubłów i większe opłaty?

Projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów ma przynieść kolejną "rewolucję śmieciową". W dokumencie jest mowa o nowych frakcjach selektywnie zbieranych odpadów oraz standaryzacji kubłów i worków na śmieci. Oczywiście za wszystkie zmiany zapłacą obywatele w podniesionych opłatach za odbiór śmieci...

kosz na śmieci sita bielsko
Segregacja na cztery frakcje, wymiana kubłów i większe opłaty za śmieci · fot. bielsko.info


Od trzech miesięcy mieszkańcy Bielska-Białej segregują śmieci na trzy frakcje: suche, mokre oraz szkło. Zgodnie z naszymi przewidywaniami, o których pisaliśmy w artykule "Będziemy sortować na siedem frakcji?", w ciągu najbliższych lat ilość kubłów lub worków na śmieci w naszych gospodarstwach domowych będzie jeszcze większa.

Projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów z dnia 29 września 2016 roku zakłada, że mieszkańcy będą selektywnie zbierać odpady z podziałem na cztery frakcje: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne oraz odpady ulegające biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów.

Ponadto ministerstwo zakłada standaryzację kubłów/worków na śmieci. Niebieskie pojemniki mają być przeznaczone na papier, żółte na metale i tworzywa sztuczne, brązowe na odpady ulegające biodegradacji, a szkło ma być zbierane do kubłów koloru zielonego. W przypadku tej ostatniej frakcji, gdy gmina zdecyduje się na oddzielne zbieranie szkła bezbarwnego i kolorowego, zielony kolor pojemnika będzie przeznaczony dla szkła kolorowego, a biały dla bezbarwnego.

kosze, sita, śmieci
W myśl rozporządzenia w niebieskich kubłach będzie można zbierać tylko papier · fot. bielsko.info


W Bielsku-Białej większość kubłów jest w kolorze niebielskim i czarnym. Kto zatem poniesie koszty związane z wymianą kubłów? Oczywiście producenci odpadów, czyli właściciele nieruchomości, którzy co miesiąc uiszczają opłatę śmieciową. Nie trzeba być wybitnym matematykiem, żeby skojarzyć też wzrost opłaty z większą ilością frakcji, którą przecież ktoś musi z terenu nieruchomości odebrać.

Projekt wejdzie w życie z dniem 1 lipca 2017 r. i zakłada prowadzenie selektywnej zbiórki wg nowych zasad od 1 stycznia 2018 r. Natomiast w przypadku obowiązywania w gminach umów na odbiór odpadów, vacatio legis zostaje wydłużony na czas, na jaki umowa została zawarta, jednak nie dłużej niż do 30 czerwca 2021 r., co dla Gminy Bielsko-Biała oznacza możliwość zbierania odpadów w dotychczasowym systemie do 30 czerwca 2018 r.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.