bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 26 września 2016
  • wyświetleń: 6187

Hospicjum rozpoczyna działalność. Pierwsi pacjenci w październiku

W minioną sobotę odbyło się poświęcenie hospicjum im. św. Jana Pawła II w Bielsku-Białej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele rządu, samorządu, parlamentarzyści, duchowni oraz licznie zaproszeni goście.

Uroczyste otwarcie hospicjum im. św. Jana Pawła II · fot. UM Bielsko-Biała


Podsumowano działalność Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego - budowniczego hospicjum oraz złożono podziękowania sponsorom budowy. Ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej ks. biskup Roman Pindel poświęcił również kaplicę, która powstała w hospicjum. Pierwsi pacjenci pojawią się w hospicjum w październiku.

Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne powstało w 2004 r. i jego nadrzędnym celem była budowa pierwszego w Bielsku-Białej stacjonarnego hospicjum na rzecz osób w stanie terminalnym. - W marcu 2008 r. Prezydent Miasta i Rada Miejska przekazali stowarzyszeniu w nieodpłatne użytkowanie działkę oraz budynek po zlikwidowanym przedszkolu. Okazało się wtedy, że budynek nie będzie spełniał wymogów hospicyjnych ani sanepidowskich, więc zaistniała potrzeba dobudowania pawilonu o powierzchni 2,8 tys. m2. Budynek po przedszkolu musiał zostać wewnątrz dogłębnie przebudowany. Budowa rozpoczęła się we wrześniu 2010 r. - w trakcie swojego wystąpienia powiedziała prezes Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego Grażyna Chorąży.

Budowa hospicjum pochłonęła około 10 mln zł. Środki pieniężne na ten cel, gromadzone były poprzez różne formy działalności Stowarzyszenia, m.in.: sprzedaż cegiełek na budowę, organizację koncertów i wystaw malarskich, zaangażowanie kilkudziesięciu szkół w program "Pola Nadziei" czy kwesty w hipermarketach w okresach przedświątecznych. Budowa hospicjum została również wsparta ze środków budżetu obywatelskiego.

ab / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.