bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 9 września 2016
  • wyświetleń: 6119

W wieku 101 lat zmarł ks. prałat Józef Strączek

Zmarł ks. prałat Józef Strączek, dotychczas najstarszy kapłan archidiecezji krakowskiej. Duchowny, mieszkający od kilkudziesięciu lat na terenie parafii w Porąbce w diecezji bielsko-żywieckiej (powiat bielski), w październiku skończyłby 102 lata. Zmarł 7 września w szpitalu w Bystrej, gdzie przebywał z powodu zapalenia płuc. Pogrzeb księdza planowany jest na początek przyszłego tygodnia.

W wieku 101 lat zmarł ks. prałat Józef Strączek
W wieku 101 lat zmarł ks. prałat Józef Strączek · fot. Starostwo Powiatowe


Ks. Strączek przyjął święcenia kapłańskie w 1939 roku, a swoją pierwszą pracę duszpasterską rozpoczął w Wilkowicach koło Bielska. Tu zastał go wybuch II wojny światowej. Kolejne placówki duszpasterskie, do których trafił ks. Strączek, to Komorowice, Rajcza i Żywiec. W 1957 zaczął pracę w parafii p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Porąbce, gdzie przez 32 lata był proboszczem. Ponad ćwierć wieku przebywał na emeryturze, mieszkając w Porąbce i aktywnie biorąc udział w życiu parafialnym.

Podczas swej kapłańskiej emerytury ks. Strączek chętnie pomagał w parafii. Często odprawiał poranną Mszę św, spowiadał i spotykał się z parafianami.

23 października 2014 roku diecezja bielsko-żywiecka i gmina Porąbka obchodziły 100. rocznicę urodzin ks. Strączka. Uczczono je Eucharystią i koncertem jego ulubionej artystki - Edyty Geppert. Ks. prałat Józef dwukrotnie był nominowany do prestiżowej nagrody Starosty Bielskiego im. Ks. prałata Józefa Londzina.

BM / bielsko.info, źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.