bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 5 września 2016
  • wyświetleń: 8283

Odsłonięto odrestaurowaną "Studnię pastorów" na Bielskim Syjonie

Wczoraj na Bielskim Syjonie uroczyście odsłonięto odrestaurowaną "Studnię pastorów". Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali bp Jan Szarek oraz prezydent Jacek Krywult.

Uroczyte odsłonięcie odrestaurowanej "Studnię pastorów" - 04.09.2016 · fot. UM Bielsko-Biała


"Studnię pastorów" odrestaurowano w związku ze zbliżającym się jubileuszem 500-lecia Reformacji. W ramach przeprowadzonych prac odtworzono zniszczone napisy oraz przykryto studnię granitową płytą, na której umieszczono różę Lutra i napis: Fons pastoraiis. Prace zostały przeprowadzone ze środków z budżetu Bielska-Białej.

Krótka historia "Studni pastorów"

Studnia upamiętnić miała najpierw ks. dra superintendenta Theodora Haase, wielką postać ewangelicyzmu na Śląsku w XIX wieku, działacza społecznego, zasłużonego dla życia publicznego i kultury. Uroczystość odsłonięcia pomnika 14 lipca 1934 roku przypadła - w 100. rocznicę jego urodzin i zarazem w 25. rocznicę jego śmierci. W przyszłości zamierzano umieścić pośrodku postumentu obelisk z jego medalionem, do czego jednak - z nieznanych powodów- nigdy nie doszło.

W 1937 roku z okazji 300-lecia śmierci Jerzego Trzanowskiego uzupełniono pomnik o kolejne cztery z nazwisk zasłużonych duszpasterzy. Wykuto je na brzegach czterech ścian pomnika:
  • od północy: Georg Tranoscius (Trzanowski) (1591-1637), twórca wielu pieśni, nazywany słowiańskim Lutrem, świadek dramatycznych wydarzeń wojny 30-letniej;
  • od południa: Lukas Wencelius (ok. 1580 - po 1628), inicjator budowy bielskiego kościoła Świętej Trójcy w XVII wieku; ( obecnie należący do Kościoła Katolickiego).
  • od wschodu: Johann Georg von Schmitz (1765-1825), odbudował kościół po wielkim pożarze miasta w 1808 roku;
  • od zachodu: Karl Samuel Schneider (1801-1882), proboszcz, poseł do parlamentu wiedeńskiego, przedstawiciel ewangelickiego środowiska w życiu publicznym w XIX w.


Studnia pastorów w takim kształcie przetrwała do czasów po II wojnie światowej, gdy na polecenie komunistycznych władz napisy zniszczono. Działo się to w ramach akcji wymazywania wszelkich śladów niemczyzny. Nikt też nie zwrócił uwagi, że napisy i część nazwisk były napisane w języku łacińskim. Pozostał okaleczony pomnik.

ups / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.