bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 5 sierpnia 2016
  • 10 sierpnia 2016
  • wyświetleń: 18926

Nowy mural ożywił kamienicę przy ulicy Cieszyńskiej - zdjęcia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Murale, graffiti" podaj

Na początku sierpnia 2016 roku w Bielsku-Białej pojawił się nowy mural na ścianie szczytowej kamienicy przy ulicy Cieszyńskiej 36. Jego autorką jest Natalia Rak, polska artystka, która przyjęła zaproszenie do udziału w projekcie „oBBraz miasta #3”, realizowanego przez Fundację Galerii Bielskiej i Galerię Bielską BWA.

Nowy mural Natalii Rak w Bielsku-Białej przy ulicy Cieszyńskiej 36 · fot. Justyna Łabądź, Krzysztof Morcinek


„oBBraz miasta #3” to trzecia edycja projektu, dzięki któremu w przestrzeni miejskiej powstają wielkie realizacje malarskie - murale. Dotychczas, podczas dwóch wcześniejszych edycji, zaproszeni artyści zrealizowali na ścianach bielskich kamienic i murze oporowym przy ulicy Partyzantów sześć dzieł. Projekt, który wykonała artystka na ścianie budynku przy ul. Cieszyńskiej 36 odwołuje się do Nocy Świętojańskiej pradawnego święta związanego z letnim przesileniem Słońca, w szczególności ze zwyczajem plecenia wianków przez młode dziewczyny. Mural przedstawia kobietę w profilu na tle jeziora, w wianku uplecionym z polskich kwiatów. Na muralu swoje miejsce znalazł również lokalny gatunek motyla.

Natalia Rak jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Dyplom uzyskała w pracowni Projektowania Grafiki Przestrzennej i Plakatu u prof. S. Iwańskiego, aneks w pracowni Ilustracji i Komiksu u prof. G. Kołata. Autorka licznych, monumentalnych murali, które realizuje w różnych zakątkach świata, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii, Hiszpanii, Szwecji i we Włoszech. Oprócz street artu zajmuje się również malarstwem i projektowaniem. Jej prace prezentowane były na wielu wystawach zbiorowych.

Projekt „oBBraz miasta” jest współfinansowany z budżetu Gminy Bielsko-Biała. Organizatorami projektu są Fundacja Galerii Bielskiej i Galeria Bielska BWA. Głównym partnerem i sponsorem projektu jest Leroy-Merlin Polska Sp. z o.o. Kuratorem jest Justyna Łabądź.

ab / bielsko.info, źródło: Galeria Bielska BWA

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Murale, graffiti

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Murale, graffiti" podaj