bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 3 sierpnia 2016
  • wyświetleń: 3077

W lipcu ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR interweniowali aż 35 razy

Pierwszy miesiąc wakacji za nami. W lipcu Ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR interweniowali 35 razy: głównie w wypadkach turystycznych i rowerowych. Prowadzili także dwie wyprawy ratunkowo - poszukiwawcze.

grupa beskidzka gopr
Dwa zdarzenia wymagały pilnego transportu poszkodowanego do szpitala, dlatego skorzystano z pomocy załóg Lotniczego Pogotowia Ratunkowego · fot. Grupa Beskidzka GOPR


Oprócz dyżurów w Centralnej Stacji Ratunkowej w Szczyrku oraz na stacjach Markowe Szczawiny, Hala Miziowa, Leskowiec, Klimczok i Przysłop pod Baranią Górą, ratownicy udali się na ponad trzydzieści pieszych dyżurów patrolowych na terenie działania Grupy.

Z uwagi na odbywające się w regionie wydarzenia poprzedzające Światowe Dni Młodzieży, na górskich szlakach można było spotkać turystów z różnych stron świata, którzy zwracali się do ratowników z prośbą o pomoc w zaplanowaniu wycieczki górskiej lub będąc na szlaku, prosili o wskazanie właściwej drogi do celu.

Do wypadków Goprowcy zostali zadysponowani m.in. w rejonie: Koziej Góry, Szyndzielni, Łysej Góry, Baraniej Góry, Skrzycznego, Malinowskiej Skały, Hali Skrzyczeńskiej, Hyrcy, Czantorii oraz Żaru, Leskowca, Gancarza, Babiej Góry, Wielkiej Raczy, Hali Lipowskiej, Rysianki i Hali Miziowej. Ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR prowadzili dwie wyprawy ratunkowo-poszukiwawcze w rejonie Szyndzielni i Ujsół - dol. Danielki. Dwa zdarzenia wymagały pilnego transportu poszkodowanego do szpitala, dlatego skorzystano z pomocy załóg Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - TOPR.

Urazy u poszkodowanych to głównie: utrata przytomności, urazy głowy, stawów barkowych, skokowych i kolanowych, złamania kończyn dolnych oraz górnych, stłuczenia klatki piersiowej, ogólne potłuczenia, otarcia i zranienia, zachorowania (zasłabnięcie, ostre bóle brzucha). Ratownicy podejrzewali uraz mózgowo - czaszkowy oraz urazy kręgosłupa.

- W lipcu braliśmy także udział w zabezpieczeniu medycznym Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i Częstochowie, Przystanku Woodstock oraz biegu na Pilsko. W Bielsku-Białej podczas prelekcji mówiliśmy o bezpieczeństwie w górach oraz wsparliśmy akcję „Bezpieczny Las”. Dla ratowników przeprowadziliśmy szkolenie medyczne - praktyczny trening kwalifikowanej pierwszej pomocy na Hali Miziowej oraz szkolenie topograficzno - kondycyjne sekcji rowerowej w rejonie tzw. Worka Raczańskiego. Szkolenie topograficzne odbyli także Ratownicy Seniorzy organizując wyjazd w Beskid Śląsko - Morawski - czytamy w komunikacie Grupy Beskidzkiej GOPR.

ab / bielsko.info

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.