bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 9 lipca 2016
  • 14 lipca 2016
  • wyświetleń: 5393

Nowoczesna: pełna cyfryzacja szkoły, każdy uczeń z tabletem

We wtorek w bielskim hotelu Qubus odbyły się zorganizowane przez Nowoczesną konsultacje społeczne dotyczące proponowanych przez rząd zmian w systemie oświaty. Gościem specjalnym spotkania była wiceprzewodnicząca Nowoczesnej, posłanka Katarzyna Lubnauer.

Konsultacje społeczne z wiceprzewodniczącą Nowoczesnej - 12.07.2016 · fot. Nowoczesna Bielsko-Biała


- Proponowanymi zmianami rząd PiS negatywnie zaskoczył nas wszystkich. Nie jesteśmy zwolennikami rewolucji, uważamy, że system polskiej edukacji powinien ewoluować, nie być doszczętnie burzony. Wzorem nowoczesnej światy są dla nas systemy z Niemiec i Finlandii, z pewnością do nich będziemy dążyć, kiedy obejmiemy władze - powiedział bielski poseł Mirosław Suchoń, który otworzył spotkanie.
Ekspert ugrupowania Ryszarda Petru do spraw edukacji posłanka Katarzyna Lubnauer w swoim wystąpieniu podkreśliła, że obecny system edukacji jest dobry, ale wymaga udoskonalenia.

- Nasze dzieci osiągają dobre wyniki w egzaminach, ale nie lubią swojej szkoły. To trzeba zmienić. Mamy szkoły XIX wieczne, oparte na uczeniu się na pamięć, nie pełnym rozumieniu tematów - diagnozowała problemy współczesnej oświaty posłanka.

Podobnie jak poseł Suchoń parlamentarzystka Nowoczesnej ostro skrytykowała podejście obecnego rządu do proponowanych zmian zaznaczając, że poprzedziły je nikłe konsultacje ze środowiskiem nauczycielskim. - Efektem proponowanych zmian będzie tylko i wyłącznie chaos. Każdy, kto pisał kiedykolwiek podręcznik, wie, że w ciągu roku nie da się przygotować podstawy programowej, zredagować jej w formie książkowej i zachować przy tym wysoką jakość - podsumowała Lubnauer.

Konsultacje społeczne z wiceprzewodniczącą Nowoczesnej - 12.07.2016
Konsultacje społeczne z wiceprzewodniczącą Nowoczesnej - 12.07.2016 · fot. Nowoczesna Bielsko-Biała


Celem spotkania była także prezentacja części programu Nowoczesnej dotycząca edukacji. - W chwili obecnej konsultujemy swoje pomysły z szeroką bazą pedagogów i ekspertów z tej dziedziny - drugą część spotkania otworzył sekretarz Nowoczesnej na powiat bielski Bogdan Desoń.

- Chcemy zmienić kartę nauczyciela, tak by premiowani byli najlepsi nauczyciele w zawodzie. Naszą ambicją jest wprowadzenie bezpłatnych e-podręczników, może z czasem także pełna cyfryzacja szkoły, tak by każdy z uczniów miał dostęp do tabletu. Jesteśmy także za podniesieniem jakości nauczania języków obcych oraz uczenia dzieci pracy w zespole i umiejętności praktycznych. W tej kwestii wzorem są dla nas Finlandia oraz Niemcy - przybliżyła program swojej partii posłanka Lubnauer.

- Całość programu partii zaprezentujemy we wrześniu. Wtedy też organizowane będą kolejne spotkania prezentujące naszą wizje Polski - po spotkaniu zadeklarował Jacek Walewski wiceprzewodniczący Nowoczesnej w powiecie bielskim.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.