Wiadomości
- 13 czerwca 2016
- wyświetleń: 12037
Foto: Obchody jubileuszu 70-lecia ZS Gastronomicznych i Handlowych
Z okazji 70-lecia Zespołu Szkół Gastronomicznych i Handlowych w Bielsku-Białej cała społeczność szkolna, dawni pracownicy, absolwenci, osoby zaprzyjaźnione i wspomagające szkołę wzięły udział w trzech niepowtarzalnych przedsięwzięciach - festynie, gali jubileuszowej i seminarium popularnonaukowym pt. „Historia smaku i zapachu”.
Świętowanie jubileuszu rozpoczęło się od festynu szkolnego. Goście mogli skosztować dań z grilla, duszonek, bigosu, grochówki, „rzeźbionych” owoców, wypieków ze wszystkich zakątków świata, drinków bezalkoholowych i wielu innych smacznych rzeczy. Uczniowie przygotowali również część artystyczno-taneczno-wokalną i liczne konkursy. W czasie festynu można było zapoznać się z wydaną przez szkołę książką kucharską pod znamiennym tytułem „Szkoła Gotowania”, w której znajdują się przepisy kulinarne absolwentów i nauczycieli, a także zaprzyjaźnionych restauratorów.
Po wesołym festynie przyszedł czas na jubileuszową galę. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta koncelebrowana w kościele Przenajświętszej Trójcy, podczas której homilię wygłosił ks. Biskup Roman Pindel, Ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej, mówiąc o nakrytym stole i jego nadzwyczajnej symbolicznej sile oddziaływania na człowieka. Stół powrócił jako temat w wystąpieniach gości honorowych, którzy swoimi refleksjami dzielili się podczas Gali w Auli Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej.
Ważne słowa skierowali Jacek Krywult, prezydent Bielska-Białej, Stanisław Faber, Śląski Kurator Oświaty, ale również Hilda Laub Szekelyne, dyrektorka partnerskiej Szkoły Gastronomicznej w Szolnok na Węgrzech. Podczas Gali nadane zostały tytuły i uhonorowano statuetkami „Przyjaciela Szkoły” wszystkich tych, dzięki którym szkoła się rozwija - wśród uhonorowanych znaleźli się również sponsorzy.
Na zakończenie obchodów 70-lecia ZSGiH odbyło się popularnonaukowe seminarium pt. „Historia smaku i zapachu”, podczas którego można było wysłuchać niezwykle zajmujących wykładów o zróżnicowanej tematyce. Swoją wiedzą i pasją dzielili się: dr nauk rolniczych w zakresie technologii żywienia i żywności z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, pan Zbigniew Oczadły („Anatomia zapachu”), redaktor Beskidzkiego Radia Katolickiego Anioł Beskidów, ks. Tomasz Błachut („Smaki i zapachy w Biblii”), bielski historyk i religioznawca, dr Jacek Proszyk („Recepty kuchenne z przedwojennych zeszytów gospodyń domowych na śląsku cieszyńskim”), etnolog, Mistrz Cukierniczy, pani Sylwia Krębuszewska-Kozieł („Tradycje polskiego stołu. Jakie korzyści wg antropologów jedzenia ma współczesna moda na wspólne gotowanie”), dziennikarz, podróżnik i religioznawca, pan Krzysztof Błażyca („Czary i magia na afrykańskim stole”), nauczyciele przedmiotów zawodowych gastronomicznych w ZSGiH, pani Halina Świerczek i pan Sławomir Dudys („Survival, czyli jedzenie bez jedzenia”), nauczyciel historii w II Liceum Ogólnokształcącym im. A. Asnyka w Bielsku-Białej, pan Janusz Kaps („Okupacja hitlerowska od kuchni”).
- Blisko 16.000 absolwentów opuściło na przestrzeni 70 lat Zespół Szkół Gastronomicznych i Handlowych w Bielsku-Białej, otoczyło ich opieką i zadbało o najlepszą z możliwych zawodową i ogólnokształcącą edukację 309 nauczycieli, zaś nad funkcjonowaniem całej szkoły czuwało 11 dyrektorów i 21 ich zastępców - podsumowują nauczyciele ZSGiH.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.