bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 31 maja 2016
  • wyświetleń: 4352

Zwiedzanie cmentarza żydowskiego przy ulicy Cieszyńskiej

Za nami:

Lokalna Organizacja Turystyczna "Beskidy" zaprasza wszystkich na wspólne zwiedzanie cmentarza z przewodnikiem. Zwiedzanie, które zaplanowane zostało na niedzielę 5 czerwca, będzie się odbywało w dwóch turach.

Jacek Proszyk
Jacek Proszyk · fot. J. Rojkowski


Każda tura potrwa około 3 godzin. Start pierwszej będzie miał miejsce o godzinie 10.00, start drugiej o 15.00. Obie oprowadzał będzie dr Jacek Proszyk. Zwiedzanie jest bezpłatne i nie obowiązują na nie wcześniejsze zapisy. Zainteresowane osoby zapraszamy 5 czerwca w okolice głównego wejścia na cmentarz przy ulicy Cieszyńskiej 92.

Przenikanie i współistnienie kultur, religii i języków są wpisane w dzieje Bielska i Białej od początków ich istnienia. W różnych czasach przybierały różne formy, ale zawsze decydowały o sile i witalności obu miast, które okres największego rozkwitu przeżywały na przełomie XIX i XX wieku. Ten sukces był owocem pracy wielu pokoleń zamieszkujących miasto Polaków, Niemców i Żydów. Budowane przez wieki zasady wzajemnego współżycia padły wraz z wybuchem II wojny światowej, która całkowicie odmieniła oblicze Bielska i Białej.

Wojny nie przetrwała żadna z dwóch stojących nad Białą synagog, a o bogactwie przedwojennej społeczności żydowskiej Bielska świadczą już tylko zachowane dokumenty i cmentarz przy ul. Cieszyńskiej. Mimo, że pierwsi Żydzi pojawili się w Bielsku pod koniec XVI, a na stałe mieszkali tutaj od połowy XVII wieku, zgodę na budowę cmentarza wydano dopiero w roku 1849. Wcześniej bielscy Żydzi musieli wozić swoich zmarłych na cmentarz do Cieszyna.

Początkowo nadzór nad cmentarzem pełniło bractwo pogrzebowe Chewra Kadisza. Następnie przechodził on kolejno pod władanie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej i Kongregacji Wyznania Mojżeszowego. Później pieczę nad nim przejął Skarb Państwa, po czym stał się cmentarzem komunalnym, którym zarządzało miasto. Od 1997 r. jest własnością Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej. W czasie II wojny światowej uległ poważnym zniszczeniom - skradziono bądź zniszczono ponad połowę nagrobków. W latach 60. XX wieku przeniesiono na niego część grobów ze zlikwidowanego cmentarza przy ul. Wyzwolenia. Od roku 1983 nekropolia ma status zabytku.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.