bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 27 maja 2016
  • wyświetleń: 5669

Ratownicy z Akademii Techniczno-Humanistycznej najlepsi w Polsce

Reprezentacja Wydziału Nauk o Zdrowiu Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej zajęła pierwsze miejsce w VII Zawodach Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym.

VII Zawody Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym · fot. mat. prasowe


Tegoroczna edycja zawodów odbywała się w miejscowości Hucisko w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Mistrzostwa zorganizowane zostały przez Wyższą Szkołę Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej. Drużyny miały do wykonania siedem zadań związanych z udzielaniem zaawansowanych czynności ratunkowych. Studenci m.in. ratowali poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych oraz prowadzili zaawansowane zabiegi resuscytacyjne u mężczyzny z zawałem mięśnia sercowego.

Dodatkowym elementem sprawdzającym wiedzę teoretyczną oraz umiejętności praktyczne adeptów ratownictwa, była konieczność podjęcia współpracy z jurajskim GOPR podczas ewakuacji poszkodowanego z jaskini. Trudność zadań dodatkowo podnosił fakt, iż ich twórcy skupili się głównie na ocenie algorytmu prawidłowego badania pacjenta które jest jednym z najtrudniejszych elementów postępowania ratunkowego.

Bielska ATH jest jedyną w Polsce uczelnią, której studenci dwukrotnie zdobyli mistrzostwo Polski (poprzednio w 2014 roku). A w swojej 5 letniej historii startów zawsze zajmowali miejsce na podium. Świadczy to o bardzo wysokim poziomie przygotowania adeptów ratownictwa do przyszłej pracy w zawodzie.

W zawodach brało udział 20 zespołów z całej Polski reprezentujących uczelnie wyższe kształcące studentów na kierunku Ratownictwo Medyczne. W skład zespołu WNoZ ATH wchodzili studenci III roku kierunku Ratownictwo Medyczne: Martyna Kolasa, Jakub Kapkowski oraz Paweł Mowel, opiekunami zespołu byli mgr Tomasz Ilczak oraz mgr Michał Ćwiertnia.

Dzięki zdobyciu mistrzostwa Polski przez studentów Wydziału Nauk o Zdrowiu ATH, przyszłoroczna ósma edycja zawodów zorganizowana zostanie w Bielsku-Białej.

ab / bielsko.info, źródło: ATH Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.