bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 18 kwietnia 2016
  • wyświetleń: 4524

Poseł Stanisław Pięta organizuje wyjazd na pogrzeb "Łupaszki"

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Pięta Stanisław" podaj

Za nami:

Poseł Stanisław Pięta zachęca wszystkich bielszczan do udziału w uroczystościach pogrzebowych mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. "Łupaszka". Uroczystości z udziałem Prezydenta RP dr. Andrzeja Dudy odbędą się w niedzielę 24 kwietnia o godz. 14.30 w kościele św. Karola Boromeusza w Warszawie.

mjr zygmunt szendzielarz
Mjr. Zygmunt Szendzielarz ps. Łupaszka"


Mjr. Zygmunt Szendzielarz ps. "Łupaszka" walczył w kampanii wrześniowej w stopniu porucznika w składzie Wileńskiej Brygady Kawalerii. Pod koniec 1939 r. rozpoczął swoją działalność konspiracyjną . W 1942 r. wstąpił do SZP - ZWZ w Wilnie. Od końca 1943 roku objął dowództwo 5 Wileńskiej Brygady AK, na czele której walczył do końca wojny.

Po zakończeniu działań wojennych "Łupaszka" przeniósł się do Gdańska, gdzie prowadził działalność konspiracyjną, początkowo głównie o charakterze propagandowym z czasem coraz bardziej militarnym, którą kontynuował aż do aresztowania przez UB latem 1948 r. Po uwięzieniu został przewieziony do Warszawy i osadzony w więzieniu mokotowskim.

W procesie członków Wileńskiego Okręgu AK, który rozpoczął się 23 października 1950 r. mjr. Zygmunt Szendzielarz ps. "Łupaszka" został skazany na 8-krotną karę śmierci. Mjr Zygmunt Szendzielarz ps. "Łupaszka" został zamordowany 8 lutego 1951 r. w więzieniu mokotowskim.

- W czasie prac prowadzonych na Powązkach Wojskowych w Warszawie zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka odnalazł doczesne szczątki mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". W najbliższą w niedzielę możemy godnie, z należytymi honorami pochować polskiego bohatera mjr. Zygmunta Szendzielarza ps "Łupaszko" - informuje poseł Stanisław Pięta.

Z Bielska-Białej na uroczystości pogrzebowe będzie organizowany wyjazd. Zainteresowanych prosimy o kontakt z biurem poselskim Stanisława Pięty ul. Krasińskiego 5a Bielsko-Biała, tel. 33 8218121, 692746374.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Pięta Stanisław

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Pięta Stanisław" podaj