bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

http://www.targibielskie.pl/

Wiadomości

  • 14 kwietnia 2016
  • 15 kwietnia 2016
  • wyświetleń: 3795

Wielopoziomowy parking przy dworcu kolejowym odciążyłby DK1

Wielopoziomowy parking przy dworcu kolejowym mógłby odciążyć ruch samochodów na zatłoczonej drodze krajowej nr 1. Propozycję rozważenia budowy miejskiego parkingu na wzór systemu "Park and Ride" zaproponował radny Bronisław Szafarczyk.

dworzec kolejowy
Dworzec kolejowy w Bielsku-Białej · fot. bielsko.info


Według Generalnego Pomiaru Ruchu, w 2010 roku na trasie drogi krajowej nr 1 Bielsko-Biała - Katowice średniodobowe natężenie ruchu wynosiło 35-40 tys. pojazdów. W godzinach szczytu na tężenie ruchu na DK1 jest już bliskie poziomowi nasycenia.

- Charakter drogi, jej niedostosowanie do potrzeb ruchowych, przynosi wzrost zagrożenia bezpieczeństwa podróżujących. Społeczeństwo ponosi koszty wielu wypadków i kolizji, następuje nadmierna emisja spalin i hałasu komunikacyjnego - tłumaczył radny.

- Spora część spośród osób podróżujących drogą krajową nr 1, to osoby dojeżdżające do pracy w miejscowościach położonych na północ od naszego miasta. Wielu z nich zapewne zrezygnowałoby z uciążliwego i czasochłonnego dojeżdżania samochodem, na rzecz coraz lepiej wyposażonego i funkcjonującego, a przy tym bardziej bezpiecznego transportu kolejowego. Niestety, nasze miasto nie zapewnia im odpowiednich warunków do bezproblemowego zaparkowania pojazdu w rejonie dworca kolejowego - dodał radny Bronisław Szafarczyk, który jest ekspertem dziedzinie ruchu drogowego.

W swojej interpelacji do prezydenta miasta radny wnioskował o uzupełnienie miejskiego programu budowy parkingów o budowę kilkupoziomowego parkingu w bezpośrednim sąsiedztwie dworca PKP, dającego możliwość stosunkowo taniego, a przy tym bezpiecznego pozostawienia samochodu i kontynuowania podróży pociągiem.

- Przekonany jestem, że takie rozwiązanie spotkałoby się z przychylnym przyjęciem ze strony wielu dojeżdżających do Katowic i innych miast. W konsekwencji wprowadzenia możliwości takiego swoistego "park and ride" zyskalibyśmy na odciążeniu drogi krajowej nr 1, zmniejszeniu spalin i hałasu, a także na bezpieczeństwie ruchu - zakończył.

W odpowiedzi na interpelację wiceprezydent Lubomir Zawierucha poinformował, że wielopoziomowy parking przy dworcu kolejowym nie wpłynie na zmniejszenie ruchu na drogach prowadzących do centrum miasta. Ponadto urzędnik tłumaczył, że obecnie funkcjonujący przy dworcu parking jest w niewielkim stopniu wykorzystywany.

- Odpowiadając na propozycję dotyczącą uzupełnienia programy budowy parkingów o budowę kilkupoziomowego parkingu obok dworca PKP w formule "Park and Ride" stwierdzam, że propozycja ta będzie przedmiotem analizy przy uwzględnianiu wszystkich aspektów technicznych oraz społecznych - pisze Lubomir Zawierucha.

Wiceprezydent dodał, że w 2016 roku ma zostać przeprowadzony remont i powiększenie powierzchni istniejącego parkingu przy dworcu kolejowym o ponad 50 miejsc. Miasto rozważa także montaż automatycznego systemu poboru opłat.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.