bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 7 kwietnia 2016
  • wyświetleń: 2534

Jak radzić sobie z krytyką w pracy?

Artykuł sponsorowany:

Ukończyłeś właśnie ważny projekt, a zamiast pochwały otrzymujesz listę rzeczy, które mógłbyś ulepszyć? Nie bierz tego zbyt do siebie. Konstruktywna krytyka stanowi część każdej pracy. Ważne jest, aby umieć wyciągać z niej to, co pozwoli ci udoskonalić swoją pracę. Ma ona na celu pomóc tobie, a nie zniechęcić do dalszego działania. W tym artykule znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą ci nauczyć się dobrze przyjmować konstruktywną informację zwrotną.

jobsora


Daj sobie chwilę na przetworzenie otrzymanych informacji

Poświęć trochę czasu, aby przeanalizować krytykę, którą właśnie otrzymałeś. Często emocje biorą górę i jest to w pełni naturalne, dlatego ważne jest, aby zagwarantować sobie trochę czasu przed zareagowaniem. Postaraj się oddzielić emocje od krytyki otrzymanej od przełożonego lub współpracownika. Jeśli podejdziesz do sytuacji zbyt osobiście, trudniej ci będzie dostrzec w niej szanse i wskazówki do doskonalenia.

Zaakceptuj fakt, że podobnie jak każdy inny, nie jesteś doskonały

Często podejmując się nowego zadania chce się wykonać je idealnie. Nikt nie jest jednak doskonały i dlatego każdy popełnia czasem błędy. Pogódź się z tym faktem, a każdą pomyłkę przyjmij jako lekcję do odrobienia. Wielcy ludzie również popełniają błędy, ale to, co czyni ich wielkimi, to umiejętność podniesienia się, wyciągnięcia wniosków i ponownego podjęcia wyzwania.

Pamiętaj, aby z każdej krytyk wyciągać korzyści

Czy pamiętasz o korzyściach płynących z przyjmowania konstruktywnej krytyki? Należą do nich między innymi podniesienie posiadanych umiejętności, ulepszenie nawiązanych relacji oraz przybliżenie się do spełnienia oczekiwań jakie ma wobec ciebie twój przełożony. Otrzymywanie konstruktywnej krytyki od swojego szefa lub przełożonego może być trudne. Czasami możesz otrzymać taką informację zwrotną od osoby, której nie darzysz szczególną sympatią, lub szacunkiem, jednak nadal może być ona konstruktywna. Ważne jest, abyś ograniczył lub wyeliminował posiadane przez siebie uprzedzenia tak bardzo, jak jest to możliwe.

Zadawaj pytania, aby w pełni zrozumieć otrzymane informacje

Unikaj wchodzenia w debatę odnośnie tego, czy rzeczywiście powinieneś udoskonalić pewne aspekty swojej pracy, czy też nie. Zamiast tego zadawaj pytania, które pozwolą ci lepiej zrozumieć tok rozumowania drugiej osoby. Poproś o wskazanie konkretnych przykładów, czy sytuacji do których odwołuje się krytyka. Spróbuj dowiedzieć się, czy informacja zwrotna odnosi się do pojedynczych sytuacji, czy też takich, które miały okazję się powtórzyć. Eksperci Jobsora wskazują, że cenne jest wspólne poszukiwanie możliwości konkretnych rozwiązań w przyszłości. Zapytaj swojego rozmówcy, ja wyobrażałby sobie wykonanie przez ciebie danego zadania w przyszłości. Możesz również sam zaproponować swoją wizję udoskonalenia i zapytać, czy byłaby ona pozytywnie oceniona.

Źródło: Jobsora