bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 1 kwietnia 2016
  • wyświetleń: 4131

Meble zostaną w Bielsku-Białej?

Spółka PZF Cefarm-Kraków, właściciel zabytkowych mebli w aptece "Pod Jeleniem", nie chce procesować się z Urzędem Miejskim w Bielsku-Białej i zamierza przekazać miastu meble w darowiźnie.

PZF Cefarm-Kraków S.A. planowało, by w wynajmowanym dotychczas przez niego lokalu przy ul. Rynek 15 w Bielsku-Białej utworzyć zabytkową aptekę. W tym celu spółka zdecydowała się użyczyć Miastu zabytkowe wyposażenie tego lokalu.

- Zwróciliśmy się do Władz Bielska-Białej z propozycją utworzenia w tym miejscu zabytkowej apteki. Mamy duże doświadczenie w prowadzeniu zabytkowych aptek i wiemy, że takie inicjatywy cieszą się uznaniem mieszkańców oraz stanowią dodatkową atrakcję turystyczną miasta. Liczyliśmy, że nasza propozycja spotka się z pozytywnym przyjęciem Władz i wkrótce będziemy mogli przystąpić o prac renowacyjnych - mówi Bożena Szymańska, Prezes Zarządu PZF Cefarm-Kraków.

Zabytkowe apteczne meble, stanowiące wyposażenie lokalu przy ul. Rynek 15 wymagają gruntownej renowacji. Przywrócenie ich do stanu, jaki prezentowały lata temu, stanowiło pierwsze z zadań w planie przedstawionym Miastu przez PZF Cefarm-Kraków S.A. Po remoncie lokalu można by było w nim nie tylko podziwiać zabytkowe wnętrze i wyposażenie, ale także brać udział w organizowanych przez firmę warsztatach na temat historii farmacji. Zabytkowa apteka nadal miała sprzedawać lekarstwa.

- Miasto nie było jednak zainteresowane takim rozwiązaniem. Postanowiliśmy więc przekazać Miastu w depozyt historyczne apteczne meble, stanowiące wyposażenie lokalu. 29 marca otrzymaliśmy odpowiedź, że Miasto także nie jest zainteresowane takim rozwiązaniem, argumentując, iż zdaniem Władz Miasta nie jest rozstrzygnięta kwestia własności mebli. Jednocześnie zwrócono się do nas z pytaniem, czy planujemy wystąpić na drogę sądową w celu ustalenia prawa własności do mebli. Na podjęcie decyzji dano nam czas do 31 marca do godziny 10:00. Żałujemy, iż Miasto do ostatniej chwili czekało z odpowiedzią na naszą propozycję i sugeruje drogę sądową. Nam zależało na tym, by bielszczanie mogli cieszyć się z korzyści płynących z utworzenia miejsca, które by im służyło - dodaje Bożena Szymańska.

- Podtrzymujemy nasze stanowisko, że meble są własnością naszej firmy. Nie chcemy jednak procesować się z Miastem i w związku z tym chcemy przekazać Miastu meble w darowiźnie. Będziemy czekać na informację, czy Miasto zgodzi się na takie rozwiązanie. Liczymy także, że Władze Bielska-Białej zadbają o objęcie zabytkowych mebli należytą ochroną - mówi Bożena Szymańska.

Firma DOZ, do której należy krakowski Cefarm, przykłada najwyższą wagę do dziedzictwa polskiej farmacji i dba o jego tradycje. Pod opieką firmy znajduje się wiele zabytkowych aptek z wieloletnią tradycją, m.in. Apteka Rektorska w Zamościu, Apteka "Pod Orłem" w Bydgoszczy, Apteka Zabytkowa w Krakowie przy ul. Mikołajskiej i wiele innych. Firma współprowadzi także dwa Muzea Farmacji w Łodzi i w Lublinie. Jest również wydawcą wielu monografii przedstawiających zabytkowe apteki. Jeden z albumów został poświęcony bielskiej aptece "Pod Jeleniem".

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.