bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 22 marca 2016
  • wyświetleń: 4910

Zadzwonił dzwonek w Oknie Życia

W poniedziałek 21 marca Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak odwiedził Diecezjalny Dom Matki i Dziecka w bielskim Lipniku, gdzie od prawie 7 lat znajduje się także powstałe z inicjatywy Caritas diecezji bielsko-żywieckiej "Okno Życia" - miejsce, w którym matka może zostawić anonimowo nowo narodzone dziecko, nie narażając niemowlęcia na niebezpieczeństwo.

okno życia
Rzecznik Praw Dziecka przed bielskim "Oknem Życia" · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Minister podczas wizyty sprawdził jak szybko reagują opiekujące się "Oknem Życiu" siostry zakonne na sygnał o pozostawionym dziecku. - Chciałem sprawdzić, jaki jest czas reakcji na sygnał z otwartego okna życia - 30 sekund! Cieszę się, że była okazja poruszyć wiele aktualnych problemów i odpowiedzieć na nurtujące pytania prawne - podkreślił w swoim wpisie internetowym minister.

Diecezjalny Dom Matki i Dziecka w Bielsku-Białej Lipniku prowadzą siostry ze Zgromadzenia Córek Bożej Miłości. W placówce przebywają mamy z dziećmi, znajdujące się w trudnym położeniu. Prowadzone są tu katechezy, mieszkanki mają też możliwość nauki szycia, gotowania, prowadzenia domu. Uczą się obsługi komputera oraz jak korzystać z internetu.

W Domu kobiety mogą przebywać aż do ukończenia roku życia dziecka. Potem mogą liczyć na pomoc Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej lub innych organizacji wspierających rodziny. Siostry opiekują się także otwartym w kwietniu 2009 roku "Oknem Życia". Dziecko znalezione w takim oknie trafia do szpitala, a następnie do rodziny. W historii lipnickiej placówki, jak dotąd, nikt nie zdecydował się na pozostawienia dziecka w "oknie".

Podczas 10 lat działalności "Okien Życia" w Polsce uratowano 90 dzieci. W całym kraju takich miejsc powstało już 58. Z danych policji wynika, że powstanie takich miejsc wpłynęło na spadek przypadków dzieciobójstwa - w całej Polsce takich zdarzeń w 2000 r. było 47, a w 2014 r. - cztery.

ab / bielsko.info, źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.