bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 22 marca 2016
  • wyświetleń: 3235

Order Uśmiechu dla autorki bajek

Renata Piątkowska z Bielska-Białej, autorka książek dla dzieci, w poniedziałek została pasowana na Kawalera Orderu Uśmiechu. Ta wyjątkowa ceremonia odbyła się w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej.

Order Uśmiechu dla Renaty Piątkowskiej - 21.03.2016 · fot. UM Bielsko-Biała


- To jest najbardziej wyjątkowa nagroda, jaką można otrzymać. Odznaczenia przyznawane przez dorosłych zawsze mają jakieś dodatkowe konteksty, a tutaj nagrodę przyznają dzieci, one wybierają, kogo chcą uhonorować i tu nie można podejrzewać o jakieś uwarunkowania, robią to ze szczerego serca. Wiedziałam, że z wielu ośrodków płyną wnioski do kapituły o uhonorowanie mnie, ale wiedziałam też, że nieraz dzieci latami zabiegają o to, by ich ulubieniec otrzymał taki order. Miałam cichutką nadzieję, że może kiedyś, a stało się to już. A to, że sprawiło ogromną radość, to oczywiste - powiedziała laureatka.

Warto podkreślić, że Order Uśmiechu jest przyznawany dorosłym przez dzieci. Akcja zapoczątkowana w Polsce ponad 50 lat temu, obecnie ma charakter międzynarodowy. Renata Piątkowska jest 992. Kawalerem Orderu Uśmiechu.

Renata Piątkowska to ceniona autorka książek dla dzieci, która napisała m. in.: "Opowiadania z piaskownicy", "Z przysłowiami za pan brat", "Opowiadania dla przedszkolaków" i książkę "Nie ma nudnych dni", za którą w 2006 roku otrzymała nominację do nagrody im. Kornela Makuszyńskiego. Rok później jej książka "Na wszystko jest sposób" zdobyła nagrodę w konkursie literackim im. Astrid Lingren na współczesną książkę dla dzieci.

W roku 2012 Renata Piątkowska za książkę "Wieloryb" otrzymała nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego w kategorii twórczość literacka dla dzieci. W tym samym roku otrzymała również Nagrodę Prezydenta Miasta Bielska-Białej w Dziedzinie Kultury i Sztuki "Ikar".

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.