bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 21 marca 2016
  • wyświetleń: 4654

Szczątki żołnierzy "Bartka" w Bielsku?

Zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka odnalazł szczątki kolejnych "Żołnierzy Wyklętych". Szczątki żołnierzy - najprawdopodobniej z oddziału Henryka Flamego - odnaleziono w Starym Grodkowie na Opolszczyźnie. W przyszłym roku badacze z IPN-u mają poszukiwać szczątków zamordowanych żołnierzy polskiego podziemia również w Bielsku-Białej.

żołnierze wyklęci
Pochówek szczątków Żołnierzy Wyklętych · fot. KPRP / Piotr-Molecki


Instytut Pamięci Narodowej odnalazł szczątki zamordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa żołnierzy oddziału Henryka Flamego, pseud. "Bartek". Na miejscu odnaleziono takie fragmenty umundurowania jak sprzączki, klamry, a także ryngrafy i orzełki w koronie. Do mordu na polskich bohaterach doszło w 1946 roku.

- Nie mam wątpliwości, że to żołnierze oddziału "Bartka". Świadczą o tym przede wszystkim szczątki ludzkie, miejsce ich zlokalizowania, to, w jaki sposób są wrzucone do tych dołów. Wszystko to pozwala nam określać tę polanę jako miejsce spoczynku żołnierzy oddziału "Bartka" - mówi w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" prof. Krzysztof Szwagrzyk, który od lat zajmuje się poszukiwaniem szczątków polskich bohaterów powstania antykomunistycznego.

Zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka rozpoczął proces dokładnej eksploracji tych miejsc. Tymczasem w przyszłym roku Instytut Pamięci Narodowej ma zlecić poszukiwanie szczątków zamordowanych przez UB żołnierzy w Bielsku-Białej. Sprawdzane mogą być m.in. tereny przyległe do dawnych siedzib Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Bielsku i Białej.

Na Podbeskidziu działały liczne oddziały "Żołnierzy Wyklętych". Jednym z najbardziej znanych - nie tylko w regionie, ale i w całej Polsce - był oddział dowodzony przez kapitana Henryka Flame pseud. Bartek.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.