bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 11 marca 2016
  • wyświetleń: 2534

Pół tony nielegalnego tytoniu

W Bielsku-Białej w garażu śląscy celnicy ujawnili akcyzową kontrabandę. Prawie 171 tys. sztuk papierosów oraz ponad 530 kg tytoniu do palenia bez polskich znaków akcyzy trafiło już do magazynu Służby Celnej. Wartość rynkową zatrzymanego towaru mundurowi wyliczyli na prawie 500 tys. złotych.

Pół tony nielegalnego tytoniu
Pół tony nielegalnego tytoniu · fot. www.katowice.scelna.gov.pl


W ostatni wtorek lutego późnym popołudniem śląscy celnicy przystąpili do kontroli garażu w jednej z dzielnic Bielska-Białej. Funkcjonariusze podejrzewali, że właśnie tam przechowywane są towary akcyzowe, które pochodzą z nielegalnych źródeł.

Na miejscu znaleźli ponad 537 kg tytoniu do palenia oraz blisko 171 tys. sztuk papierosów, część papierosów została przemycona zza wschodniej granicy. Wyroby akcyzowe nie były oznaczone polskimi znakami akcyzy. Właścicielem garażu wypełnionego kontrabandą okazał się blisko 60-letni mieszkaniec Bielska-Białej. Wartość rynkową zatrzymanego towaru mundurowi wyliczyli na prawie 500 tys. złotych.

Pół tony nielegalnego tytoniu
Pół tony nielegalnego tytoniu · fot. www.katowice.scelna.gov.pl


Ze względu na skalę nielegalnego procederu mężczyźnie grożą wysokie kary. Przewożenie, nabywanie czy przechowywanie wyrobów tytoniowych i alkoholowych bez akcyzy, stanowi przestępstwo zagrożone karą grzywny lub karą pozbawienia wolności nawet do lat 3. Sprawa trafiła już do prokuratury, o wysokości kary rozstrzygnie sąd.

Zwalczając nielegalny obrót wyrobami akcyzowymi Służba Celna chroni nie tylko budżet, ale również legalnie działających przedsiębiorców przed nieuczciwą konkurencją. Zwalczanie przemytu to również ochrona konsumentów przed wprowadzaniem na rynek wyrobów z niewiadomych źródeł, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia a nawet życia ludzkiego.

ab / bielsko.info, źródło: Izba Celna w Katowicach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.