bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 2 marca 2016
  • 3 marca 2016
  • wyświetleń: 7573

Szpital Pediatryczny będzie większy

Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej powiększy się o duży budynek i będzie oferował nowe usługi medyczne. Wszystko za sprawą gruntownego remontu szpitalnego pawilonu nr 5, który od wielu lat stał pusty.

Szpital Pediatryczny będzie większy · fot. Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej


Pawilon nr 5 bielskiej pediatrii służył od końca lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Do dzisiaj wisi na nim zresztą pamiątkowa tablica przypominająca fakt przekazania przez miasto Bielsko-Biała w 1959 roku budynków dawnych koszar na potrzeby dziecięcego szpitala. Ale pod koniec ubiegłego stulecia, gdy ze struktury szpitala przy ulicy Sobieskiego wyprowadzono do Szpitala Wojewódzkiego oddziały chirurgii urazowej i okulistyki, pawilon nr 5 opustoszał, gdyż rachunek ekonomiczny nakazywał skoncentrować pediatrię w mniejszej ilości budynków.

Niedawno, po gruntownej analizie potrzeb małych pacjentów na Podbeskidziu, okazało się, że powrót tego pawilonu do medycznej służby jest bardzo wskazany. I tak też się stanie. Władze Szpitala Pediatrycznego podpisały bowiem z żywiecką spółką "Wodpol", zwycięzcą przetargu, umowę na modernizację pawilonu nr 5. Po gruntownym remoncie obiekt znowu wejdzie w strukturę dziecięcej placówki medycznej i umożliwi rozwój Szpitala Pediatrycznego przez poszerzenie gamy oferowanych usług.

Szpital Pediatryczny będzie większy
Podpisanie umowy na modernizację pawilonu nr 5 · fot. Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej


- Na parterze i pierwszym piętrze tego budynku chcemy zorganizować pełnoprofilową opiekę psychiatryczną, czyli poradnie psychiatrii dziecięcej, dzienny oddział psychiatryczny oraz całodobowy oddział zamknięty. Nasze dotychczasowe doświadczenie pokazuje, że tego typu usługi medyczne dla dzieci i młodzieży z naszego regionu są naprawdę bardzo potrzebne. Przypadków dotyczących problemów emocjonalnych wśród młodego pokolenia jest nie tylko dużo, ale i coraz więcej. Myślę tu o samookaleczeniach, próbach samobójczych, problemach wynikających z zażywania środków odurzających czy zaburzeniach psychologiczno-psychiatrycznych - informuje Ryszard Odrzywołek, dyrektor Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.

- Niemal każdego dnia trafiają do nas pacjenci z tego typu problemami. Tymczasem w południowej części województwa śląskiego nie ma ośrodka, który leczyłby tego typu schorzenia. Najbliższy jest w Sosnowcu, gdzie miejsc jest niewiele i gdzie nie jest nam łatwo umieścić naszych pacjentów. Uważamy, że nasza propozycja ten bardzo poważny problem radykalnie rozwiąże. A na drugim piętrze pawilonu nr 5 będziemy chcieli zorganizować diagnostyczne oddziały pediatryczne. Czyli takie, gdzie będzie można przyjąć małego pacjenta na krótki pobyt i szybko wykonać konieczne badania diagnostyczne. Obecnie, z uwagi na duże obłożenie szpitalnych oddziałów, mamy z tym problemy, bo zwyczajnie brakuje nam wolnych łóżek - dodaje dyrektor.

- Nie jest to pierwsza inwestycja realizowana przez naszą firmę na terenie Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej. Znamy więc ten szpital, mamy doświadczenie w tego typu zadaniach i nie sądzę, aby były jakieś problemy z realizacją powierzonych nam prac - mówi Adam Marszałek, prezes spółki "Wodpol".

Remont, adaptacja i wyposażenie pawilonu nr 5 do nowych potrzeb będzie kosztować około 3 miliony zł, a w zdobyciu potrzebnych funduszy szpital uzyskał wsparcie swojego organu założycielskiego, czyli Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Po modernizacji powierzchnia użytkowa tego budynku wynosić będzie blisko 1,5 tysiąca metrów kwadratowych.

- Zakończenie wszystkich prac i rozpoczęcie medycznej działalności w pawilonie nr 5 planujemy na przełom roku 2016 i 2017 - mówi Czesław Kapała, zastępca dyrektora do spraw administracyjno-technicznych Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.