bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 1 marca 2016
  • 2 marca 2016
  • wyświetleń: 5202

Parkingowi nie stracili na zmianie?

Jedną z kluczowych zmian ubiegłorocznej reorganizacji systemu płatnego parkowania w Bielsku-Białej było zlikwidowanie Miejskiego Zakładu Gospodarczego - jednostki, której podlegali parkingowi. Kontrolerzy opłat zostali przejęci przez Miejski Zarząd Dróg, który zarządza Strefą Płatnego Parkowania. Czy parkingowi są traktowani na podobnych warunkach?

parkingowy, parking
Parkingowi nie stracili na zmianie? · fot. bielsko.info


Na lutowej sesji Rady Miejskiej radny Maurycy Rodak przedstawił interpelację "w sprawie warunków pracy i zatrudnienia pracowników obsługi parkingów po likwidacji Miejskiego Zakładu Gospodarczego".

- W związku z likwidacją Miejskiego Zakładu Gospodarczego i reorganizacją systemu zarządzania parkingami w Bielsku-Białej, radni uzyskali zapewnienie, że dotychczasowi pracownicy MZG otrzymają zatrudnienie w innych jednostkach Urzędu Miasta na podobnych warunkach. W związku z powyższym uprzejmie proszę o informacje jak wyglądają warunki pracy i zatrudnienia pracowników obsługi parkingów po likwidacji Miejskiego Zakładu Gospodarczego i przejęciu ich przez Miejski Zarząd Dróg? - pytał radny Maurycy Rodak.

Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Samorządności w swojej interpelacji dopytywał także o m.in. kwestię pensji oraz premii pracowników parkingowych, a także redukcji etatów i godzin pracy po przejęciu przez Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej.

W odpowiedzi wiceprezydent Lubomir Zawierucha poinformował, że warunki zatrudnienia parkingowych w Miejskim Zarządzie Dróg odpowiadają warunkom zatrudnienia w zlikwidowanym Miejskim Zakładzie Gospodarczym. Parkingowi otrzymują odzież roboczą i ochronną, a także ekwiwalent pieniężny za pranie służbowego ubrania. Ponadto pracownicy parkingowi zatrudnieni w MZD otrzymują napoje chłodzące oraz ciepłe w zależności od warunków atmosferycznych. Parkingowi nie otrzymują natomiast posiłków regeneracyjnych, co wynika z przeprowadzonych badań wydatków energetycznych na danym stanowisku pracy.

- Nie jest natomiast prawdą, iż pracownicy parkingowi MZG otrzymywali deputaty oraz iż premie były przyznawane za "wyprawowane normy godzinowe". Ponadto wyjaśniam, iż pracownicy parkingowi nie stracili finansowo na zmianie jaka nastąpiła z niem likwidacji MZG i zatrudnieniu w nowej jednostce. Średnie wynagrodzenie pracownika nieznacznie wzrosło, natomiast na nagrody roczne przyznane przez MZD przeznaczono kwotę w takiej samej wysokości jak w MZG - tłumaczy Lubomir Zawierucha.

Według zastępcy prezydenta pozytywną dla parkingowych zmianą jest także unormowanie godzin pracy. W poprzednim systemie parkingowi wykonywali pracę w tygodniu oraz soboty i niedzielę, przy zachowaniu 40-godzinnego tygodnia pracy. Od połowy ubiegłego roku wszyscy parkingowi pracują od poniedziałku do piątku od godziny 8.00 do godziny 16.00.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.