Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 25 lutego 2016
  • wyświetleń: 2664

Parafianie doradzą ws. ekonomii

W ponad dwustu parafiach na terenie diecezji bielsko-żywieckiej mają powstać nowe parafialne rady duszpasterskie oraz parafialne rady do spraw ekonomicznych. Biskup ordynariusz Roman Pindel promulgował statuty tych rad i tym samym odwołał wszelkie dotychczasowe gremia parafialne.

O tym, że dobrze funkcjonująca duszpasterska rada parafialna może być dużą pomocą i szansą w ożywieniu działań Kościoła jest przekonany ks. Jacek Gracz proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie. Aby zaprzysiąc nowe rady do wyznaczonego przez biskupa dnia, wielu proboszczów i administratorów ogłosiło w podbeskidzkich parafiach możliwość zgłaszania kandydatów do wyborów do rad parafialnych.

- Wiem, że niektórzy proboszczowie się martwią, bo nikt nie został zgłoszony, ale są i parafie, gdzie kilkanaście osób zostało zgłoszonych. Ilość osób w radzie pochodzących z wyborów musi być tak samo liczna jak liczba osób w radzie wyłonionych z urzędu i z wyboru proboszcza - zaznacza ks. Gracz, przypominając, że do rady może być wybrana osoba pełnoletnia, ciesząca się dobrą opinią i autorytetem wśród parafian, zatroskana o dobro Kościoła.

Kadencja obu form rad parafialnych - ekonomicznej i duszpasterskiej - wynosi 5 lat. O ile w przypadku ekonomicznej mandat rady wygasa z chwilą zmiany na urzędzie proboszcza, o tyle w przypadku rady duszpasterskiej, mimo zmiany proboszcza, jej mandat nadal trwa.

Parafialna rada do spraw ekonomicznych jest organem doradczym proboszcza w zarządzaniu dobrami parafialnymi. Parafialna rada duszpasterska stanowi ciało doradcze. Ma pomagać proboszczowi w prowadzeniu działalności duszpasterskiej na terenie parafii. Jej zadaniem jest m.in. wspieranie różnych inicjatyw duszpasterskich w różnych wymiarach życia kościelnego, udział w opracowaniu rocznego parafialnego programu duszpasterskiego, w oparciu o program ogólnopolski i diecezjalny czy inspirowanie działalności charytatywnej.

Z badań sprzed kilku lat przeprowadzonych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego wynika, że rady parafialne działają w 80 proc. parafii w Polsce. Przeciętnie liczą one 13 członków, którzy często są ich członkami przez wiele kadencji. W niektórych diecezjach - opolskiej, poznańskiej, katowickiej, tarnowskiej czy lubelskiej - rad tych jest wyraźnie więcej niż w pozostałych. Największy procent rad parafialnych posiada diecezja tarnowska - 96 proc., a najmniejszy diecezja radomska - 28 proc.

ab / bielsko.info, źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.