bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 8 lutego 2016
  • 9 lutego 2016
  • wyświetleń: 5991

Łowcy burz alarmują przed wichurą

Po halnym, który podczas wczorajszej doby dość mocno dał się we znaki mieszkańcom południowych części woj. śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego, już teraz musimy przygotować się na kolejną wichurę, która będzie jeszcze silniejsza od poprzedniej.

Reklama

Alarmujące prognozy modeli numerycznych dla obszarów górskich i podgórskich na wtorkowy wieczór oraz noc utrzymują się od dobrych kilku dni, co oznacza coraz większe prawdopodobieństwo wystąpienia najgroźniejszego scenariusza pogodowego.

Uwzględniając istotnie zwiększony gradient ciśnienia pomiędzy głębokim niżem znad Europy Zachodniej oraz wałem wyżowym rozciągającym się nad wschodnią częścią kontynentu europejskiego, wystąpią dogodne warunki do pojawienia się groźnego w skutkach wiatru halnego, który (w przypadku dalszego utrzymania dość stabilnych prognoz) w wyższych partiach gór może objawiać się maksymalnymi porywami o prędkości przeszło 125-160 km/h. W górnej części Podhala oraz na Pogórzu Śląskim może powiać z prędkością nawet około 105-125 km/h, zaś na terenach niżej położonych 90-110 km/h.

Wśród miejsc z największym potencjałem wiatrowym znajdą się m.in.: szczyty górskie, ze szczególnym uwzględnieniem Tatr (bardzo mocno powieje też w Beskidach i Bieszczadach), Dolina Kościeliska, Chochołowska, Gąsienicowa (generalnie obszar TPN), a także górna część Zakopanego (włącznie z okolicami) i rejon Bielska-Białej. Kulminacyjna faza wichury spodziewana jest we wtorek późniejszym wieczorem oraz w nocy z wtorku na środę. Silny wiatr wystąpi również w Sudetach, a dość wietrzna aura obejmie też pozostałą część Polski.

ab / bielsko.info

źródło: Łowcy Burz Podbeskidzie

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.