bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 4 lutego 2016
  • 8 lutego 2016
  • wyświetleń: 3486

Uczelnia rozpoczęła ważną debatę

"Szanse i wyzwania polskich uczelni niepublicznych" to temat konferencji, która 5 lutego zorganizowana została w bielskiej Wyższej Szkole Administracji. Spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele kilkunastu prywatnych uczelni z całego kraju oraz parlamentarzyści, było okazją do rozmowy o sytuacji szkolnictwa niepublicznego w naszym kraju.

Reklama

WSA
Prorektor WSA ks. dr hab. Marek Uglorz · fot. Wyższa Szkoła Administracji w Bielsku-Białej


Inicjatorami spotkania byli prorektor WSA ks. dr hab. Marek Uglorz oraz kanclerz bielskiej uczelni Beata Branc-Gorgosz. - Pogłębiający się niż demograficzny oraz zmiany w szkolnictwie wyższym powodują, że coraz więcej uczelni ma trudności z funkcjonowaniem. Najczęściej problemy to dotykają uczelni prywatnych, zlokalizowanych w mniejszych ośrodkach. Często szkoły te jednak wcale nie odbiegają poziomem kształcenia od renomowanych uczelni z dużych ośrodków - mówiła Beata Branc-Gorgosz.

Podczas obrad zastanawiano się tym, w jaki pomóc można takim uczelniom pomóc. Zwracano między innymi uwagę na potrzebę rozszerzenia możliwości dofinansowania do studiów dla studentów kształcących się w uczelniach niepublicznych. Uznano, iż prywatne szkoły wyższe powinny wspólnie działać w celu zwiększenia możliwości pozyskiwania środków finansowych na studia przez uczących się w prywatnych uczelniach.

Sporo tematu poświęcono także wsparciu uczelni niepublicznych w zakresie pozyskiwania studentów z zagranicy. Wobec niżu demograficznego w Polsce uczelnie kierują bowiem swoje oferty także dla studentów spoza Polski, np. Ukrainy. Działania takie bardzo często trafiają jednak na wiele problemów, których uczelnie nie mogą rozwiązać same. Stąd pomysł na wspólne działania także w tym zakresie.

Zgromadzeni uznali, że tematyka konferencji powinna być kontynuowana. Podobne spotkania postanowiono organizować regularnie i wspólnie planować działania mające na celu wsparcie uczelni prywatnych. Koordynatorem tych działań będzie bielska Wyższa Szkoła Administracji.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.