Wiadomości

  • 11 stycznia 2016
  • wyświetleń: 6397

Nagrody w dziedzinie kultury i sztuki

Podczas gali w Bielskim Centrum Kultury po raz 23. zostały przyznane Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki - „Ikar”. Po uroczystym wręczeniu Ikarów odbył się koncert z udziałem artystów z Ukrainy - Sofii Sliwki i Pavla Tabakova. Artystom towarzyszyła Bielska Orkiestra Festiwalowa pod dyrekcja Wojciecha Mrozka oraz dbający o rockową część repertuaru Tabakov's Band.

Nagrody w dziedzinie kultury i sztuki · fot. UM Bielsko-Biała


Za szczególne osiągnięcie artystyczne ubiegłego roku statuetkę Ikara otrzymali Katarzyna i Maciej Szymonowiczowie - beskidzcy twórcy muzyki oraz artystycznego graffiti. Tworzyli grupę „Psio krew”, która zdobyła III nagrodę w Konkursie Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Są autorami muralu „Pasterz”. W ubiegłym roku wydali album „Gajdosze”, który wieńczy dwuletnie badania nad najdawniejszą formą kapeli góralskiej z Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Album powstał aby utrwalić wiedzę o beskidzkich muzykantach zwanych gajdoszami i udokumentować unikatowy instrument jakim są gajdy. W książce znajdują się życiorysy 93. gajdoszy oraz niepublikowane zdjęcia muzyków i instrumentów. Albumowi towarzyszą dwie płyty ze współczesną i archiwalną muzyką góralską, które zdobyły I Nagrodę „Fonogram Źródeł 2014" konkursu Nowa Tradycja.

Ikara 2015 za wybitną dotychczasową działalność otrzymała gupa Lizard. Zespół w minionym roku obchodził jubileusz ćwierćwiecza działalności. To grupa wpisująca się w szeroko rozumiany nurt rocka progresywnego. Jeden z nielicznych polskich zespołów, które odniosły sukces w kraju i za granicą. To, obok SBB, najciekawsza formacja artrockowa z województwa śląskiego i jeden z najważniejszych zespołów tego typu w kraju. Lizard pojawiał się na wielu prestiżowych imprezach i koncertach. Zespół wydał pięć płyt, z których ostatnia ukazała się w 2013 roku. Obecnie zespół Lizard tworzą: Damian Bydliński (śpiew, gitara), Janusz Tanistra (gitara basowa), Daniel Kurtyka (gitara), Paweł Fabrowicz (instrumenty klawiszowe) i Mariusz Szulakowski (perkusja)

Ponadto podczas uroczystości Jacek Krywult wręczył Dyplom Honorowy dla Dziecięcego Chórku Pinokio. Chórek działa w Miejskim Domu Kultury, w Domu Kultury w Komorowicach od 1995 roku. Jego skład tworzą dzieci od 5. do 13. roku życia. Jest laureatem wielu nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach. Wydał kilka płyt. W repertuarze PIONOKIA znajdują się różnorodne piosenki dla dzieci, kolędy i pastorałki, piosenki francuskie oraz utwory w stylu retro, z którymi PINOKIO zdobywał nagrody. Kierownikiem artystycznym chórku i jego założycielką jest Barbara Marcinkiewicz.

Tradycyjnie nagrodzono również Dobrodziejów Kultury. Za rok 2015 wyróżnienia otrzymali:FCA POLAND S.A. był sponsorem jednego z największych festiwali jazzowych w Europie - Jazzowej Jesieni w Bielsku- Białej. Jego dyrektorem artystycznym jest Tomasz Stańko. Dzięki wsparciu firmy FCA możliwe było zaproszenie na 13. festiwal takich gwiazd jak Maria Schneider, Egberto Gismonti czy Andy Sheppard. Firma wsparła również organizację tegorocznych obchodów Dni Bielska-Białej, podczas których na pl. Ratuszowym i w hali pod Dębowcem wystąpiłli: zespół Dżem, Golec uOrkiestra i DJ Bobo.

BANK POLSKA KASA OPIEKI S.A. był głównym sponsorem wszystkich dotychczasowych edycji Festiwalu Kompozytorów Polskich im. prof. Henryka Mikołaja Góreckiego. Dzięki wsparciu BANKU możliwe było zaproszenie na jubileuszową XX. edycję festiwalu Kevina Kennera i Alenę Baevą oraz wysłuchanie „Creda” Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu solistów, Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, Chóru Chłopięcego z Bochni oraz Chóru Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją kompozytora.

NEMAK POLAD to firma, która znacząco wsparła Teatr Polski w Bielsku-Białej w minionym roku. To dzięki jej pomocy Teatr mógł przygotować z takim rozmachem premierę spektaklu „Sześć wcieleń Jana Piszczyka” w ramach uroczystości związanych z jubileuszem 125-lecia powstania teatru w Bielsku-Białej oraz 70-lecia działalności polskiego zespołu na bielskiej scenie, przygotować ciekawą ofertę festiwalu „Bielsko blisko” oraz wzbogacić swój repertuar o pozycje ambitne i atrakcyjne teatralnie.

Nominacje za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki w roku 2015:Dagmara Włoszek - ubiegłoroczna absolwentka Wydziału Lalkarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Aktorskiej we Wrocławiu. Jest pierwszy sezon w zespole Teatru Lalek „Banialuka”. Jej debiutem scenicznym była brawurowo zagrana rola Alicji w przedstawieniu „Księga dżungli”. Stworzona przez nią postać jest wielowymiarowa, ujmuje wyrazistością i zdobywa sympatię widzów. Przygotowując ją aktorka wykazała się wszechstronnymi umiejętnościami warsztatowymi, zarówno aktorskimi jak i taneczno-wokalnymi.

Mirosław Mikuszewski - prezes Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków w Bielsku-Białej. Zintegrował bielskich artystów i zapewnił im siedzibę w wyremontowanej kamienicy na Starówce. Stworzył Galerię Sztuki w Gemini Park i zorganizował uroczystości jubileuszowe 70-lecia ZPAP w Bielsku-Białej, w ramach których odbyła się wystawa w Galerii Bielskiej BWA prezentująca dorobek bielskiego środowiska plastycznego. Wydany został także katalog okolicznościowy zawierający historię obecności ZPAP w Bielsku-Białej.

Nominacje za wybitną dotychczasową działalność:Barbara Nachajska-Brożek - uznana artystka i wybitny pedagog bielskiego Liceum Sztuk Plastycznych. Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi. Jest zeszłoroczną laureatką Grand Prix Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej w Krośnie oraz zdobywczynią głównych nagród w Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Włókna w Kowarach. Jej tkaniny charakteryzuje maestria wykonania, precyzyjny rysunek i piękna kolorystyka. Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą.

Rafał Butor - nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w Bielskiej Szkole Przemysłowej, organizator Konkursu Wiedzy o Bielsku-Białej w ramach Towarzystwa Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej. Jest jego członkiem i Przewodniczącym Zespołu Edukacji Regionalnej Celem konkursu jest budzenie świadomości regionalnej i zainteresowania dziejami naszego miasta wśród młodego pokolenia. Co roku bierze w nim udział około 300 uczestników z prawie 30 bielskich szkół.

Agata Fender - absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, animatorka życia muzycznego, kierownik muzyczny i dyrygent chóru przy ewangelicko-augsburskim kościele Zbawiciela w Bielsku działającego jako stowarzyszenie „Graduale”. Chór świętował w ubiegłym roku jubileusz 70-lecia powojennej działalności. Posiada w repertuarze utwory sakralne kompozytorów polskich i obcych, od renesansu po współczesność. Występował w wielu miastach kraju oraz w Niemczech, Czechach, Słowacji, Austrii, Holandii, Rosji i Szwecji. Nagrał kilka płyt propagujących twórczości kompozytorów muzyki sakralnej naszego regionu.

Tomasz Lorek - aktor Teatru Polskiego od 1999 roku. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Wykreował na bielskiej scenie ponad 50. interesujących ról. W ubiegłym roku był współtwórcą koncertu „Ocalić od zapomnienia” poświęconego bielskim artystom, którzy odeszli. Laureat Złotej Maski 2015 za tytułową rolę w musicalu „Zorba” i Laurów Dembowskiego. Jest aktorem wszechstronnym, o nieprzeciętnym głosie i umiejętności tworzenia wiarygodnych postaci scenicznych, które zapadają w pamięć widzów.

Jarosław Grzybowski - perkusista, aranżer, dyrygent. Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Był perkusistą zespołu Golec uOrkiestra, z którym zagrał ponad 700 koncertów działającą przy Bielskim Centrum Kultury. Jest dyrygentem formacji paradnej i kierownikiem artystycznym Bielskiej Orkiestry Dętej, która uczestniczy w życiu muzycznym miasta. Przez 40. lat swej działalności wystąpiła ponad 1000 razy. Była nagradzana na konkursach i międzynarodowych przeglądach. Jarosław Grzybowski w 2010 roku został uhonorowany Złotą Odznaką Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

ups / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.