Wiadomości
- 10 grudnia 2015
- wyświetleń: 3009
Humaniści mogą się doktoryzować
Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów w Warszawie, po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, podjęła decyzję o przyznaniu Wydziałowi Humanistyczno-Społecznemu ATH uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie literaturoznawstwo.
Wniosek o uprawnienia został złożony półtora roku temu, w maju 2014 r. - Pozytywne rozpatrzenie wniosku ocenianego przez niezależnych recenzentów RGNiSW oraz CK, jest wielkim osiągnięciem młodego, ale dynamicznie rozwijającego się Wydziału, który w tym roku obchodzi dopiero swoje 14 "urodziny" - mówi dr hab. Marek Bernacki, Dziekan Wydziału Humanistyczno-Społecznego ATH.
Decyzja Centralnej Komisji otwiera drogę rozwoju naukowego samodzielnych pracowników naukowo-dydaktycznych Wydziału Humanistyczno-Społecznego prowadzących zajęcia na kierunkach filologia polska i filologia, specjalizujących się w dyscyplinie literaturoznawczej, w ich drodze ku profesurze tytularnej (tzw. belwederskiej). Dla studentów i absolwentów Wydziału Humanistyczno-Społecznego oznacza możliwość otwierania przewodów doktorskich na macierzystej uczelni.
W przypadku uzyskania kolejnych praw doktoryzowania (np. w dyscyplinie językoznawstwo), Wydział uzyska prawo do uruchomienia studiów III stopnia (doktoranckich). Dla Akademii Techniczno-Humanistycznej posiadanie kolejnego, czwartego prawa do doktoryzowania, oznacza realny krok w kierunku przekształcenia w uniwersytet przymiotnikowy. Aby tak się stało, Akademia musi mieć sześć uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora.
- Osoby zainteresowane uzyskaniem stopnia naukowego doktora nauk humanistycznych z zakresu literaturoznawstwa, w szczególności naszych uzdolnionych absolwentów i studentów: polonistów, anglistów, iberystów, slawistów kończących w roku akademickim 2015/2016 studia magisterskie na Wydziale Humanistyczno-Społecznym ATH, ale także osoby z zewnątrz (np. nauczycieli polonistów czy anglistów, tłumaczy, animatorów kultury, metodyków) zachęcam do podjęcia decyzji o kontynuowaniu rozwoju naukowego w bielskiej Alma Mater. Drzwi do zdobywania doktoratów humanistycznych w Akademii Techniczno-Humanistycznej, jedynej państwowej uczelni na Podbeskidziu, stoją otworem - dodaje dr hab. Marek Bernacki.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.