bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 7 grudnia 2015
  • 18 grudnia 2015
  • wyświetleń: 7714

Zmodernizują kolej na Szyndzielnię

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Narty" podaj

Firma Doppelmayr Polska zmodernizuje kolej gondolową na Szyndzielnię. W poniedziałek 7 grudnia został podpisany kontrakt na realizację inwestycji. Nowymi wagonikami pojedziemy na początku 2017 roku.Kolej gondolowa na Szyndzielnię została wybudowana w 1953 roku przez austriacką firmę Girak. W okresie 62 lat przewiozła kilkanaście milionów osób. Od ostatniego gruntownego remontu minęło już 20 lat i ponad 45 tysięcy godzin pracy. - Obecna kolej wykazuje znaczące objawy zużycia technicznego, a ponadto ma za sobą dwie poważne awarie, w wyniku których jej przepustowość została ograniczona o 25 procent. Z uwagi na przestarzałą technologię i wymogi bezpieczeństwa kolej musi zostać pilnie zmodernizowana - tłumaczył Janusz Kisiel, prezes spółki ZIAD Bielsko-Biała.

Właściciel kolei, spółka ZIAD, rozważał dwie opcje: budowę nowej kolei gondolowej oraz modernizację kolei z wykorzystaniem istniejących obiektów, tj. budynków stacyjnych oraz podpór. Ze względów finansowych oraz neutralnej dla środowiska naturalnego realizacji wybrano drugą opcję. Szczegółowa koncepcja modernizacji została opracowana przez zespół specjalistów pod kierunkiem prof. Mariana Wójcika z Katedry Transportu Linowego AGH w Krakowie.

Podpisanie kontraktu na modernizację KL Szyndzielnia - 07.12.2015 · fot. bielsko.info


Przetarg na remont został ogłoszony w październiku. Na ogłoszenie odpowiedziały dwa największe koncerny - Doppelmayr (Austria) oraz Leitner (Włochy). Włoska firma zaproponowała szeroki zakres modernizacji wraz z wymianą podpór w cenie 5 mln euro. Firma Doppelmayr Polska złożyła ofertę zgodną z wymogami opiewającą na kwotę 12 mln złotych i to właśnie austriacka firma przeprowadzi modernizację kolei na Szyndzielnię.

Kontrakt przewiduje realizację inwestycji w terminie 15 miesięcy od podpisania umowy. W ramach modernizacji zostaną wymienione m.in. zespoły napędu głównego i awaryjnego, lina nośno-napędowa, zamontowane zostaną także 32 sztuki nowoczesnych, 6-osobowych wagoników, do których wejście będzie prowadzić z poziomu peronu (dostosowane do wózków). 15 wagoników zostanie wypozażonych w uchwyty na rowery.

wizualizacja szyndzielnia
Wizualizacja nowego wagonika · fot. mat. prasowe


- Do końca września 2016 roku będziemy jeździć obecną koleją. W tym czasie zostaną wykonane dokumenty i uzgodnienia oraz zostaną dostarczone wszystkie elementy do wymiany, w tym również wagoniki. Na przełomie września i października kolej zostanie zatrzymana na cztery miesiące. Zakładamy, że wszystko ułoży się pomyślnie i pod koniec stycznia będziemy mogli zaprosić do przejażdżki gondolą - mówił prezes Janusz Kisiel podczas uroczystości podpisania kontraktu.

W ramach możliwości finansowych ZIAD Bielsko-Biała planuje podwyższenie standardu wnętrz budynków stacyjnych, a zwłaszcza holu głównego i obsługi pasażerów (nowa winda dla osób na wózkach, kasy, toalety).

Budowa wieży widokowej - 24.07.2015
KL Szyndzielnia · fot. bielsko.info


Ciekawostka

W latach 90-tych, gdy kolej gondolowa wymagała gruntownego remontu, pojawiła się koncepcja zbudowania na polskich częściach kolei szynowej-terenowej, takiej jak działa na Gubałówce czy na Żarze. Kolej miała być poprowadzona w nasypach, wykopach oraz mostach. Najwyższa podpora mostu miała mieć 18 metrów wysokości! Koncepcja nie doczekała się realizacji.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Narty

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Narty" podaj