Reklama

Sport

  • 25 września 2023
  • wyświetleń: 790

[FOTO] 100 zawodników rywalizowało w Hotelu Szyndzielnia. Za nami turniej szachowy

Po raz XX. zawodnicy z Polski i z zagranicy mieli okazję zmierzyć się w Międzynarodowym Integracyjnym Turnieju Szachowym. Jubileuszowa impreza organizowana przez Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy odbyła się w dniach 18 - 24 września w Hotelu Szyndzielnia w Bielsku-Białej.

XX Międzynarodowy Integracyjny Turniej Szachowy · fot. Stowarzyszenie Eurobeskidy


Turniej składał się z 9 rund. Rywalizacja rozpoczęła się we wtorek rano. Do gry przystąpiła ponad setka szachistów z Polski, Słowacji i Stanów Zjednoczonych. Zawodnicy mieli okazję nie tylko zdobyć rankingi i sprawdzić swoje umiejętności, ale też odpocząć podczas wycieczki oraz uroczystej kolacji w sobotę.

Najlepsi z najlepszychTygodniową rywalizację z powodzeniem zakończył zawodnik LKS SPARTA Lubliniec Dariusz Szopka, który zwyciężył w kategorii osób niepełnosprawnych. - Z pewnością trudną partią była ta z Karolem Kukułą, szczęśliwie zremisowana. Obserwowałem rozgrywki młodszych zawodników i rzeczywiście uczą się i z roku na rok są coraz lepsi- podkreślał Szopka. Widać to po wynikach, bo pierwsze miejsce w klasyfikacji szachistów pełnosprawnych zgarnął 21-letni zawodnik z KŚ AZS Politechniki Śląskiej Karol Kukuła.

W grupie zawodniczek z niepełnosprawnościami pierwszą pozycję zajęła Liliana Leszner z UKS SZACH Wolsztyn. W klasyfikacji szachistów z I grupą inwalidzką triumfował natomiast zawodnik TG MAT Tarnowskie Góry Jarosław Pietrucha. Wśród młodzików do 14 lat kolejny rok z rzędu najlepszym okazał się zawodnik Eurobeskidów Paweł Stasica. Z kolei w grupie najstarszych zawodników, powyżej 80 lat na pierwszym miejscu podium znalazł się Dionizy Barwiński z MLKS Nadnarwianka Pułtusk. W klasyfikacji zawodników 71-80 lat triumfował szachista z klubu KSz HETMAN Katowice Zbigniew Kwiecień.

Nagrodzeni nie tylko zwycięzcyNagrody rzeczowe i puchary trafiły nie tylko do zawodników w czołówce, ale także szczęśliwców, którzy zajęli miejsca dziesiąte, dwudzieste, trzydzieste, czterdzieste i pięćdziesiąte w klasyfikacji osób niepełnosprawnych oraz miejsce dziesiąte wśród szachistów pełnosprawnych. Puchar dla najlepszej zawodniczki pełnosprawnej ufundował Poseł Przemysław Drabek, dla najlepszego seniora 70-79 lat wiceminister Stanisław Szwed, natomiast dla najmłodszego zawodnika i najlepszego seniora 80+ Prezydent Miasta Bielska-Biała Jarosław Klimaszewski. Oprócz nagród rzeczowych z okazji jubileuszu- XX edycji turnieju - wśród nienagrodzonych rozlosowano aż 20 nagród pieniężnych po 250 złotych.

Podziękowania i gratulacjePodczas zakończenia docenieni zostali nie tylko zawodnicy, ale również przedstawiciel organizatora, prezes SI Eurobeskidy Stanisław Handerek, który otrzymał z rąk wicewojewody śląskiego Jana Chrząszcza pamiątkową grafikę autorstwa Tadeusza Siary oraz nagrodę od premiera. Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki przyznał Stowarzyszeniu pamiątkowy puchar z okazji 20-lecia międzynarodowego turnieju w dowód uznania za wspaniałą organizację wydarzenia.

- Stowarzyszenie Eurobeskidy to dusza wszystkich spotkań integracyjnych na naszym terenie. Tak wiele się dzieje, dzięki panu prezesowi, który potrafi łączyć osoby niepełnosprawne z pełnosprawnymi w trakcie zawodów czy spotkań. Współpracujemy z różnymi stowarzyszeniami, ale tak dobrze funkcjonującego Stowarzyszenia jeszcze nie poznałem. Serdecznie dziękuję i gratuluję - mówił wicewojewoda.
Zawodnikom i organizatorowi gratulowali także obecni podczas dekoracji Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed, Poseł na Sejm RP Przemysław Drabek oraz dyrektor generalny PFRON Sebastian Szymonik.

Wydarzenie wsparliPartnerami turnieju zostali Nadwiślańska Agencja Turystyczna, Hotel Szyndzielnia oraz Restauracja Dębowa. Sponsorem wydarzenia była Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Wydarzenie wsparli PHU ABC Narzędzia, Bank Spółdzielczy w Węgierskiej Górce, ZPM Hańderek, Serwis Trans oraz Winnica Srebrna Góra.
Impreza została dofinansowana ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk.

PEŁNE WYNIKI można znaleźć na stronie: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2023/ti_4873/

mp / bielsko.info

źródło: Materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.