Reklama

Sport

  • 2 sierpnia 2023
  • 13 sierpnia 2023
  • wyświetleń: 1953

Przed nami Górski Rajd 
im. Henryka Flame „Bartka”. Zapisy

Za nami:

Od 19 lat środowiska narodowe działające pod sztandarem Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, dla upamiętnienia partyzantów, organizują Górski Rajd 
im. Henryka Flame „Bartka”. Uczestnicy rajdu co roku odwiedzają górskie schroniska oraz miejsca pamięci związane z działalnością zgrupowania.

rajd bartka 2014
Przed nami Górski Rajd 
im. Henryka Flame „Bartka”. Zapisy · fot. arch. organizatora


W tym roku wydarzenie odbędzie się w weekend 12 i 13 sierpnia. Głównym motywem tegorocznego Rajdu "Bartka" będzie historia starcia żołnierzy NSZ z plutonem operacyjnym KW MO do którego doszło 13 maja 1946 roku. Wtedy to poległ plut. Edward Biesok "Edek". W leśnej mogile spoczywał przez kilkadziesiąt lat, aż do jego ekshumacji po której został pochowany w rodzinnych Mazańcowicach. Uczestnicy rajdu odwiedzą jego byłą leśną mogiłę oraz poznają szczegółową historię potyczki.

Szczegóły można znaleźć na plakacie na końcu tego artykułu.

W latach 1945-1947, w Beskidach, w rejonie Bielska-Białej, Cieszyna oraz Żywca działało największe powojenne zgrupowanie partyzanckie Narodowych Sił Zbrojnych dowodzone przez Kapitana Henryka Flame „Bartka”. Początkiem 1946 roku zgrupowanie liczyło ponad 300 dobrze uzbrojonych i umundurowanych partyzantów. Gdyby policzyć łączników oraz osoby wspierające liczba zaangażowanych sięga prawie tysiąca. Ich działalność skutecznie zahamowała rozwój PPR i przysporzyła olbrzymich problemów tworzącej się „władzy ludowej”.

Przed nami Górski Rajd 
im. Henryka Flame „Bartka”. Zapisy
Przed nami Górski Rajd 
im. Henryka Flame „Bartka”. Zapisy · fot. Materiały organizatora

mp / bielsko.info

źródło: Materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.