Reklama

Sport

  • 6 lipca 2023
  • wyświetleń: 1949

[FOTO] Studenci ATH Mistrzami Polski! Sięgnęli po tytuł 2. raz z rzędu

Finały ERBUD University Esports - EDU w Counter Strike: Global Offensive odbyły się w sobotę 01 lipca w Miejskim Centrum Kultury w Katowicach. Do LANa dostały się 4 najlepsze ekipy akademickie z całego kraju i to właśnie bielscy Akademicy, drugi raz z rzędu, sięgnęli po najwyższe trofeum i tytuł Akademickich Mistrzów Polski.

Studenci ATH Mistrzami Polski! Sięgnęli po tytuł 2. raz z rzędu · fot. Esport Association


Walka o możliwość udziału w finałach rozpoczęła się w październiku 2022 roku. Na starcie rozgrywek stanęło 25 uczelni wyższych z całego kraju. Tę fazę ATH Esports przeszło bez straty mapy, pewnie awansując z pierwszego miejsca do grupy mistrzowskiej.

Faza mistrzowska AMP rozpoczęła się zaraz po zimowej sesji egzaminacyjnej. Dziesięć najlepszych drużyn akademickich z całej Polski walczyło o miejsca gwarantujące grę w finałach LAN. Bezpośredni awans zapewniały tylko miejsca 1-2, miejsca 3-6 dawały jedynie szansę gry w barażach. Bielskiej drużynie udało się wygrać grupę z liczbą dwudziestu dwóch oczek na koncie. Tyle samo punktów zgromadzili akademicy z Politechniki Gdańskiej, ale ostatecznie to ATH Bielsko-Biała świętowało awans z pierwszego miejsca za sprawą mniejszej ilości przegranych rund we wszystkich meczach tej fazy.

Nadszedł dzień wielkiego finału, w którym zawodnicy ATH stanęli przed szansą zapisania się w historii akademickiego sportu i obrony tytułu mistrzowskiego. Droga do tytułu rozpoczęła się od meczu półfinałowego ze studentami Akademii Leona Koźmińskiego z Warszawy. Pierwsza mapa de_ancient 16:8. Druga de_overpass 16:8. Szybki awans i oczekiwanie na przeciwników, których wyłonił mecz Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego. To UG okazało się wyjść zwycięsko z derbowego meczu i stanęło przed piątą z rzędu szansą wywalczenia tytułu mistrzowskiego. Czekała nas powtórka finału sprzed roku.

Studenci ATH Mistrzami Polski! Sięgnęli po tytuł 2. raz z rzędu
Studenci ATH Mistrzami Polski! Sięgnęli po tytuł 2. raz z rzędu · fot. Esport Association


Od początku motywacja do sięgnięcia po upragniony puchar była widoczna po stronie akademików znad Bałtyku. Tym razem bardzo nie chcieli wypuścić tej szansy z rąk. Pierwsza mapa: de_nuke - wybór ATH. Początek wyglądał obiecująco po szybkim wyjściu na prowadzenie 4:2. Nagle coś załamało się w grze ATH. Popełnione błędy indywidualne oraz taktyczne sprawiły, że mecz zaczął wymykać się spod kontroli. Na ekranach pojawił się wynik 5:8 dla UG, później 6:11. ATH zaczynało odrabiać 8:13, ale znowu Gdańsk zaczynał odjeżdżać 8:13, 8:14, 8:16. Faworyt rozgrywek i aktualny mistrz przegrał pierwszą mapę finałową. Sensacja wisiała w powietrzu ponieważ to gracze z Bielska-Białej musieli wygrać dwie mapy z rzędu.

Pierwsza mapa: de_nuke - wybór ATH. Zawodnicy ATH grali pod dużą presją. Początek wyglądał obiecująco - na tablicy wyników 3:1 dla Bielszczan. Wtedy przyszło kolejne załamanie i zwycięskie rundy zaczęły pojawiać się na koncie przeciwników: 3:5, 3:6, 3:7, 4:8, 5:9. 6:9 - zmiana stron. Szybko udało się doskoczyć do rywala na 8:10, ale on zaczął swoją niebywałą serię - z pięciu następnych rund udało się wygrać tylko jedną i to UG potrzebował jeszcze dwóch rund do zwycięstwa w całym meczu (9:14). Coś jednak wstąpiło w drużynę bielskiej ATH i zaczynały się dziać rzeczy, które zadziwiały nawet komentatorów rozgrywek. Rozpoczął się marsz po zwycięstwo. 10, 11, 12, 13, 14 - zapachniało dogrywką. Jednak to nie interesowało zawodników z Bielska-Białej. Wygrali dwie kolejne rundy i doprowadzili do remisu w meczu 1:1. Mapa decydująca: de_mirage - Polska mapa.

Jeżeli udało się już wrócić z takiego wyniku, w którym dwie rundy dzieliły ATH od wypuszczenia z rąk mistrzowskiego tytułu, to na tej ostatniej mapie mogło być już tylko lepiej. Jednak zawodnicy ATH znowu postanowili wsadzić nas na emocjonalny rollercoaster i podnieść tętno swoich kibiców. Dwie pierwsze rundy dla UG. Później w natarciu ATH 2:2. Wymiana cios za cios - 3:3. Kiedy zaczynaliśmy już myśleć, że studenci z Bielska wrócili na swoje tory rozpoczął się marsz Gdańszczan i osiem wygranych rund z rzędu. Kompletne załamanie zawodników ATH.

Studenci ATH Mistrzami Polski! Sięgnęli po tytuł 2. raz z rzędu
Studenci ATH Mistrzami Polski! Sięgnęli po tytuł 2. raz z rzędu · fot. Esport Association


Udało się wygrać ostatnią rundę po stronie terro i przy zamianie stron był wynik 4:11. Krótki zryw na początku drugiej połowy pozwolił ugrać dwie rundy, ale trzy kolejne powędrowały na konto UG - 6:14. Wynik, z którego nie powinno być możliwości powrotu. Maksymalnie 1% szans na wygraną. Jednak kolejny raz ruszyła mistrzowska maszyna ATH. Rozpoczął się niesamowity marsz po końcowe zwycięstwo i wielkie odliczanie zawodników, którzy musieli ugrać dziesięć map za wszelką cenę. 10, 9, 8, 7, 6,… Jakie myśli mogły pojawić się w głowie przeciwników? 5, 4, Déjà vu. 3, 2, 1! Akademia Techniczno-Humanistyczna broni tytuł Akademickich Mistrzów Polski w CS:GO!

Ten mecz przeszedł do historii rozgrywek jako najbardziej emocjonujący finał spośród wszystkich rozgrywanych od początku istnienia turnieju. Czegoś takiego akademicka scena esportowa jeszcze nie widziała. Istny powrót z zaświatów. Dwa comebacki przy prowadzeniu przeciwnej drużyny czternastoma rundami. Coś niesamowitego! Akademia Techniczno-Humanistyczna oraz miasto Bielsko-Biała mogą być dumne z posiadania tak wybitnej drużyny, która, już drugi rok z rzędu, sięgnęła po największe wyróżnienie w sporcie akademickim.

Skład Drużyny:
  • Piotr "Frontsiderr" Moś
  • Kamil "suonko" Węgrzynkiewicz
  • Krystian “zok” Niewdana
  • Piotr "PeTeRoOo ?!" Barcik
  • Kacper "stroush" Banaś
  • Patryk "sAkul" Tomala


Retransmisja meczów finałowych: http://www.twitch.tv/videos/1860415300

To nie jedyne tegoroczne osiągnięcie ATH Esports. W czerwcu odbyło się rozstrzygnięcie innego dużego wydarzenia: FACEIT Collegiate Spring 2023: Europe, które mają rangę Akademickich Mistrzostw Europy. Do tych rozgrywek drużyna ATH przystępowała jako jedyny reprezentant z Polski oraz obecny wicemistrz i ponownie sięgnęła po srebrny medal zostając Akademickimi Wicemistrzami Europy.

mp / bielsko.info

źródło: ATH Esports

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.