Reklama

Sport

  • 9 lipca 2023
  • 11 lipca 2023
  • wyświetleń: 7912

[Historyczne ciekawostki] Basen Panorama w latach 60.!

Mieszkańcy Bielska-Białej mogą już korzystać z przebudowanego basenu Panorama. To obiekt o bogatej historii, a dla wielu osób niemal miejsce kultowe. Ciekawym zdjęciem obiektu podzieliła się z nami pani Jolanta, jedna z naszych czytelniczek.

Pływalnia Panorama w latach 60. XX wieku
Pływalnia Panorama w latach 60. XX wieku · fot. Ze zbiorów Jolanty Jankowskiej


Bielsko-Bialski Ośrodek Sportu i Rekreacji na swojej stronie internetowej przypomina, że pływalnia „Panorama” powstała w 1936 roku. Wybudowana w przeciągu 8 miesięcy przez firmę Karl Korn, była do 1950 roku jedną z najnowocześniejszych otwartych pływalni w Europie, gdzie w latach przedwojennych polscy pływacy rywalizowali w meczu piłki wodnej z Amerykanami, a w 1939 roku odbywały się ostatnie przedwojenne XVIII mistrzostwa Polski z występującą wtedy rekordzistką Polski na 100 m stylem dowolnym Gertrudą Dawidowicz, której podobiznę w postaci rzeźby można zobaczyć do dnia dzisiejszego przy wejściu na Panoramę.

W latach 50. kilka razy organizowano międzynarodowe zawody pływackie Martini Cup, oraz zawody w skokach do wody. W tych czasach odbywały się również pokazy w podnoszeniu ciężarów oraz gala boksu, podczas której ring znajdował się na specjalnym podeście na środku niecki a walczącymi byli brat Zbigniewa Pietrzykowskiego Wiktor oraz Aleksy Antkiewicz - polski medalista olimpijski.

W 1955 roku na terenie pływalni zostały zrealizowane zdjęcia do nowel "Trzy starty" w reżyserii Ewy Petelskiej, w których występowali m.in. Bogumił Kobiela i Leon Niemczyk. Dziesięć lat później Panorama była głównym planem zdjęciowym w filmie „Jutro Meksyk" Aleksandra Ścibora-Rylskiego, w którym główną rolę zagrał Zbigniew Cybulski.

Słowo wyjaśnienia od redakcji. W pierwotnej treści artykułu umieściliśmy 2 zdjęcia. Nasi uważni czytelnicy zauważyli, że druga fotografia (poniżej) przedstawia nie basen Panorama w latach 80., ale pływalnię Start w Cygańskim Lesie. Dziękujemy Wam za czujność i zwrócenie uwagi oraz przepraszamy za błąd. Poniżej fotografia już z poprawnym opisem.

panorama
Pływalnia Start w Cygańskim Lesie w 1986 roku · fot. Ze zbiorów Jolanty Jankowskiej

mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.