Reklama

Sport

  • 2 lipca 2023
  • wyświetleń: 6133

Z Wiednia do Krakowa przez Bielsko-Białą!

Czy wyobrażacie sobie urzędnika, który w środku tygodnia ściąga krawat i koszulę, wsiada na rower i pokonuje 445 kilometrów, odwiedzając 3 kraje? Zrobił to Marcin Płachno! Jego trasa przebiegała m.in. przez Bielsko-Białą! W ten sposób rzucił sportowe wyzwanie Austriakom!

Podróż Marcina Płachny z Wiednia do Krakowa przez Bielsko-Białą - 06.2023 · fot. archiwum prywatne


Marcin Płachno to na co dzień Dyrektor Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Wiedniu. Doświadczony menedżer i organizator eventów sportowych od 2021 r. trzyma stery instytucji odpowiedzialnej za promowanie Polski w Austrii i Szwajcarii, stojąc m.in. za sukcesem kampanii Poland Soul Travel, ukazującej nieznane oblicze Polski w stylu slow odbiorcom pod Alpami.

Od 14 do 18 czerwca pokazał na własnym przykładzie, jak blisko leży Wiedeń od polskiej granicy, pokonując na swoim rowerze trasę z Wiednia do Krakowa 14-16 czerwca, a weekend 16-18 czerwca spędzając w Krakowie. Kolejne etapy tego niezwykłego wyzwania można było śledzić na profilach Poland Soul Travel w mediach społecznościowych.

445 kilometrów - taki dystans dzieli od siebie Wiedeń i Kraków. Żeby zobaczyć na własne oczy jedno z pierwszych dwunastu miejsc wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, wystarczy zatem pięć godzin spędzonych w pociągu (dostępne jest codzienne, wygodne połączenie pomiędzy oboma miastami) lub samochodzie. Albo… dwa i pół dnia na rowerze!

Trasa tej niecodziennej wyprawy prowadziła poza głównymi szlakami. Po drodze Płachno odwiedził między innymi urokliwy Kromieryż na historycznych Morawach i zatrzymał się na polsko-czeskiej granicy w położonym po obu jej stronach, przemiłym miasteczku Cieszyn. Śledzący wyzwanie internauci mogli zobaczyć, jak świetnymi, przygotowanymi specjalnie dla ruchu rowerowego trasami mogą pochwalić się Czesi, a konsekwentne inwestycje w infrastrukturę rowerową zmieniają także Polskę - większość odcinka od granicy do Krakowa przebiegła Wiślaną Trasą Rowerową, której ślad pokrywa się z rozbudowywaną magistralą EuroVelo 4. Wyjazd stał się także okazją do promocji sieci tras MTB, z których słynie w Polsce Bielsko-Biała oraz sąsiedni kurort narciarski Szczyrk.

Zobacz pełną trasę wyprawy w aplikacji Komoot

Kraków poza głównymi ścieżkamiJuż po dotarciu do Krakowa Dyrektor ZOPOT Wiedeń podzielił się z odbiorcami zdjęciami ulubionych miejsc w swoim rodzinnym mieście - w tym pełną klimatycznych knajpek dzielnicą Kazimierz, maleńką ulicą Bracką, przy której przycupnęła ukochana przez krakowian kawiarnia Nowa Prowincja czy… kameralnym antykwariatem Skrypt, w którym nasz bohater przesiadywał godzinami w dzieciństwie.

W mediach społecznościowych pokazywał nowe atrakcje Krakowa dla turystów o aktywnym usposobieniu: pływanie kajakami na spokojnej, szeroko rozlanej w centrum miasta tafli rzeki Wisły, wakeboard, żeglowanie oraz deski SUP nad zalewem Bargy oficjalnie nazwanym również „Małą Chorwacją” czy niesamowity, błękitny zalew Zakrzówek w dawnym kamieniołomie wapienia, niedawno przystosowany przez władze miasta do szerokiego użytku.

Odwiedziny Krakowa nie pozostały bez związku z rozpoczynającymi się w tym mieście 21 czerwca Igrzyskami Europejskimi.

Ale nie to było w tym wszystkim najważniejsze.

Przełamując schematy: łyk wolnościJazda z telefonem w trybie samolotowym. Umysł ustawiony jednozadaniowo - bez bodźców, powiadomień z poczty i aplikacji oraz innych przekleństw komunikacji XXI wieku. Prostota i wolność jako deficytowe doświadczenia w naszym zabieganym świecie” - podsumowuje krótko ukryty sens wyprawy Marcin Płachno. Wielu spośród tych, którzy podążali za wyzwaniem polskiego urzędnika mogło udzielić się coś podobnego.

Podróż, w jaką się udał Dyrektor ZOPOT Wiedeń można też rozumieć jako zaproszenie dla amatorów turystyki aktywnej nad Dunajem.

- Jako Polska Organizacja Turystyczna na co dzień promujemy nasz kraj i zachęcamy mieszkańców innych państw do przybycia tutaj samochodem, autobusem czy samolotem. Tą wyprawą chcę pokazać, że Polskę naprawdę warto odwiedzić, nawet pokonując 445 km na rowerze - mówi Płachno.

- [i]Oczywiście wybranie roweru jako środka transportu na taki dystans to na pewno wyzwanie dla doświadczonych fanów dwóch kółek, ale każdy może zacząć od małych kroków, np. rezygnując z samochodu na rzecz roweru na krótkich trasach, czy zabierając rower na wakacje do Polski w celu jej eksploracji - dodaje.

W stronę świadomego podróżowaniaPandemia koronawirusa zrewolucjonizowała nasze myślenie o świecie i paradoksalnie przyczyniła się do ogromnego wzrostu zainteresowania podróżami na krótkich dystansach. Przemiany wpisały się też w kontekst rosnącej świadomości ekologicznej i tendencji do rezygnacji z częstych podróży samolotem. Wiedeń ma szczęście funkcjonować historycznie na pograniczu Europy Zachodniej i Środkowej, stanowiąc znakomitą bazę wypadową do przynajmniej kilku krajów regionu. Należy do nich także Polska.

Trasę rowerowej podróży Marcina Płachno z Wiednia do Krakowa można było śledzić w Komoot oraz na profilach Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Wiedniu na TikTok:Szybki powrót 18 czerwca do Wiednia zapewniła kolej - rejsowy pociąg wyrusza codziennie o 14.03 z dworca Kraków Główny, by o 19.49 dotrzeć na Wien Hauptbahnhof. Poza dużą ilością miejsc na rowery skład relacji Przemyśl - Graz posiada w tym roku wagon panoramiczny typu szwajcarskiego!

Kampania Poland Soul TravelPoland Soul Travel to pionierski projekt Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w (ZOPOT) Wiedniu, którego celem jest promowanie Polski „bocznych dróg” i bocznych zaułków w Austrii i Szwajcarii.

Kampania wyróżnia 10 regionów kraju i cztery duże miasta, ukazując ich wybrane, najciekawsze atrakcje, rekomendując aktywności sportowe i unikatowe, prowadzone z pasją domy gościnne.

Strona internetowa kampanii przybrała formę wirtualnego przewodnika i jest dostępna pod adresem www.polandsoultravel.com - w niemieckiej, a od dziś także w polskiej, wkrótce również angielskiej wersji językowej,

ar / bielsko.info

źródło: Materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.