• 16 maja 2023
  • 27 czerwca 2023
  • wyświetleń: 19800

Igrzyska Europejskie w Bielsku-Białej. Polscy karatecy z brązem

Miasto Bielsko-Biała było jedną z aren Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. W czwartek i piątek - 22 i 23 czerwca rozegrano u nas zawody karate. Brązowe medale wywalczyli Polacy! Zobaczcie fotorelację z pierwszego dnia rywalizacji!

Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska w Hali pod Dębowcem - 22.06.2023 · fot. Fabian Żakowiecki / bielsko.info

W Bielsku-Białej zawody w ramach Igrzysk Europejskich były rozgrywane w Hali pod Dębowcem, która na czas Igrzysk Europejskich stała się "Bielsko-Biała Areną". W naszym mieście wystąpiło w sumie 96 sportowców z 34 reprezentacji.

Zostało rozegranych 12 konkurencji - 6 kobiecych (Kata, Kumite -50kg, Kumite -55kg, Kumite -61kg, Kumite -68kg, Kumite +68kg) oraz 6 męskich (Kata, Kumite -60kg, Kumite -67kg, Kumite -75kg, Kumite -84kg, Kumite +84kg). Szczegółowy harmonogram znajdziecie na poniższej grafice.

Szczegóły harmonogram publikujemy na grafince na końcu tego artykułu.
Szczegóły harmonogram zawodów w Bielsku-Białej - 22 i 23 czerwca · fot. Materiały organizatora

Pierwszy dzień zmagań

Pierwszego dnia rywalizacji wśród kobiet, złoty medal w konkurencji kata zdobyła Paola Garcia Lozano (ESP). Jej przeciwniczką w finale była Helvetia Taily (FRA). W kata mężczyzn triumfował Damian Quintero Capdevila (ESP), który w finale rywalizował z Ali Sofuoglu (TUR).

Złoty medal Igrzysk w kumite kobiet, w kategorii do 50 kg, zdobyła Bettina Plank (AUT), której rywalką była Erminia Perfetto (ITA). W kumite mężczyzn do 60 kg zwycięzcą został Eray Samdam (TUR). Jego przeciwnikiem w walce finałowej był Christos Stefan Xenos (GRE).

Anzhelika Terliuga (UKR) zdobyła złoty medal w kumite w kategorii do 55 kg. Po zaciętej walce jej przewagę musiała uznać znakomita Ivet Goranova (BUL).

Tural Aghalarzada (AZE) wygrał po bardzo emocjonującym finale w kategorii 67 kg, w którym jego przeciwnikiem był Dionysios Xenos (GRE).

Historyczny medal (brązowy) dla Polski w karate podczas Igrzysk Europejskich zdobył Miłosz Sabiecki.

- To była bardzo ciężka walka. Czułem się dużo lepiej, niż przed eliminacjami. Już nie było takiej presji. Szkoda, że nie ma finału, bo o tym marzyłem, ale marzyłem też o tym medalu, który zdobyłem. To, co się dzieje teraz w moim życiu jest spełnieniem marzeń. Postawiłem wszystko na jedną kartę, by znaleźć się w tym momencie. Jestem z siebie dumny. Bardzo się cieszę. Dziękuję kibicom za wsparcie, w tym rodzicom, trenerom i znajomym - skomentował.

W Bielsku-Białej wystąpiła zawodniczka miejscowego klubu - Anna Kowalska. Zakończyła rywalizację na etapie eliminacji, jednak jest ze swojego startu zadowolona. - To miłe doświadczenie. Mój klub, Atemi Bielsko-Biała, organizuje co roku Polish Open, czyli jedną z największych imprez w Europie. Wiadomo więc, że bardzo dobrze się czuję w tej hali, gdzie także trenuję. Atmosfera jest więc tu dla mnie niemal rodzinna - powiedziała.

Drugi dzień rywalizacji w Bielsku-Białej

23 czerwca w hali w Bielsku-Białej odbył się drugi dzień zawodów w karate w ramach Igrzysk Europejskich Kraków - Małopolska 2023. Dzień wcześniej oglądaliśmy sportowców w konkurencji kata, a tym razem wyłącznie w kontaktowej konkurencji kumite.

Najlepsi zawodnicy z Europy wystąpili w cięższych niż dzień wcześniej kategoriach wagowych. Kobiety w kategoriach do 61 kg, do 68 i powyżej 68. Mężczyźni w kategoriach do 75 kg, do 84 i powyżej 84. Prawdziwy popis siły dali reprezentanci Ukrainy, którzy zdobyli najwięcej cennych krążków.

Reem Khamis (GER) zdobyła złoty medal w kategorii do 61 kg kobiet. Trudne warunki w finale postawiła jej Anita Serogina (UKR). - To bardzo duży krok w mojej karierze. Anita była trudną przeciwniczką. Miałam dużo radości walcząc tutaj - skomentowała Niemka.

Andrii Zaplitnyi (UKR) został złotym medalistą w kategorii do 75 kg mężczyzn, pokonując w ostatniej, również wyrównanej walce, Daniele De Vivo (ITA).

Złoto w kategorii do 68 kg kobiet zdobyła Iryna Zaretska (AZE). Jej rywalką w wielkim finale była Elena Norina Quirici (SUI).

Alvin Karaqi (ALB) triumfował w kategorii do 84 kg mężczyzn. W finale jego przeciwnikiem był Brian Simon Timmermans (NED).

Na najwyższym stopniu podium w kategorii kobiet powyżej 68 kg stanęła Johanna Kneer (GER). Clio Ferracuti (ITA) musiała zadowolić się srebrnym medalem.

Andelo Kvesic (CRO) zdobył złoty medal w kategorii mężczyzn powyżej 84 kg. Mistrz nie pozwolił sobie na najmniejszy błąd i jego przeciwnik Fatih Sen (TUR) nie zdobył nawet punktu. Co więcej, Turek z powodu niesportowego zachowania został zdyskwalifikowany.

Wszystkie wyniki karate - TUTAJ.

Michał Bąbos z brązowym medalem Igrzysk Europejskich - 23.06.2023

Tego dnia cieszyli się też polscy kibice, bowiem Michał Bąbos zdobył brązowy medal w kategorii do 84 kg. Dzień wcześniej z takiego samego medalu w wadze do 67 kg radował się Miłosz Sabiecki. Więcej o wynikach Polaków TUTAJ.

Paweł Połtorzecki, prezes Polskiej Unii Karate Polskiego Związku Sportowego w Bielsku-Białej jest szczęśliwy, że tak prestiżowe Igrzyska Europejskie odbyły się w mieście, w którym spędził większość życia. - Cieszę się, że udało się nam to zrobić. Pracowała na to armia ludzi, którzy włożyli w organizację tej imprezy mnóstwo serca. Cieszymy się z pochwał za organizację i opinii, że wszystko było zapięte na ostatni guzik. Już wspominam te Igrzyska z łezką w oku. Będzie to historia, do której będę wracał. Tym bardziej, że zmagania w karate zakończyły się dwoma medalami dla Polski - mówi szef związku.

- Tu nie było ludzi przypadkowych. Widowiskowość walk była ogromna, a atmosfera wspaniała. Pokazaliśmy piękno profesjonalnego sportu. Wierzę, że będziemy się rozwijać i że karate wróci do programu Igrzysk Olimpijskich. Dużo działamy w tej sprawie - dodał.

Cichymi bohaterami Igrzysk Europejskich w Bielsku-Białej byli wolontariusze.

- Biorę udział w wielu wolontariatach w różnych miejscach, dlatego zdecydowałam się pomóc również tutaj. Dzięki temu odkryłam ten tętniący życiem świat karate i bardzo mnie on zainteresował. To bardzo ciekawy, pełen emocji sport i chciałabym poznać go jeszcze bardziej - powiedziała mieszkanka pobliskiego Jaworza. - Przyjechaliśmy z Jaworza i trenujemy w miejscowym klubie. Poziom zawodów jest wysoki i oglądanie tak profesjonalnych walk daje nam chęć dalszego rozwoju - dodali jej koledzy.

- Szkoła dała nam możliwość zapisu na wolontariat, a z racji tego, że interesuję się sztukami walki, zdecydowałem się wziąć udział. Nie trenuję karate, ale walki są dla mnie bardzo interesujące. Wszystko przebiega dynamicznie - powiedział inny wolontariusz.

- Przyjechałam do Bielska-Białej z Warszawy. Trenuję karate, więc chciałam pomóc w tak ważnym dla tego sportu wydarzeniu. Atmosfera jest bardzo pozytywna i poznałam wielu wspaniałych ludzi - powiedziała kolejna wolontariuszka.

Karate trenuje też ekipa wolontariuszy z Wrocławia. - To wspaniała okazja, aby poznać topowych zawodników z całego świata oraz zobaczyć, jak wygląda ich pasja. Również jesteśmy zawodnikami, więc to dla nas świetna zabawa i możliwość zdobycia doświadczenia. Jest tu świetna atmosfera, można poznać wielu wspaniałych ludzi. Organizacja jest na wysokim poziomie, dostaliśmy całe potrzebne wyposażenie oraz ciągły dostęp do posiłków - opowiedzieli. - Nie trenujemy karate, mimo tego zdecydowaliśmy się wziąć udział w wolontariacie, ponieważ karate to sport pochodzący z naszego kraju. Nie znamy dokładnie zasad, ale walki są bardzo emocjonujące i interesujące - stwierdzili Japończycy.

---

III Igrzyska Europejskie rozpoczęły się 21 czerwca i potrwają do 2 lipca. Miejscem ceremonii otwarcia i zamknięcia jest Stadion Miejski w Krakowie.