bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Sport

  • 24 kwietnia 2023
  • wyświetleń: 1936

[FOTO] Podwójnie złota "kozica z Bielska-Białej". Sukcesy bielszczanki

Bielszczanka Anna Celińska w ciągu dwóch dni zdobyła dwa złote medale Mistrzostw Polski w biegach górskich. Imprezy mistrzowskie odbyły się w ramach festiwalu biegów górskich Pieniny Ultra-Trail, rozgrywanego w weekend 21-23 kwietnia.

Reklama

Anna Celińska podczas mistrzostw Polski w biegach górskich · fot. Materiały prasowe


Reprezentantka KS Sprint Bielsko-Biała w piątek stanęła na starcie PZLA Mistrzostw Polski Seniorów w Biegu Górskim Vertical (dawniej bieg alpejski pod górę, zmiana nazwy ze względu na to, że były to eliminacje do Mistrzostw Świata Vertical). Zawody przeprowadzono na trasie z Tylmanowej na Lubań (1211 m n.p.m.) w Gorcach.

Parametry tej trasy są naprawdę imponujące - dystans to "tylko" 6,5 km, a przewyższenie aż +920/-90 m. Bielszczanka spisała się na złoty medal i osiągnęła świetny czas 46:45. Prawie 2 minuty później przybiegła Mirosława Witowska (48:38), a brązowy medal zdobyła Beata Mazan (50:10). Wynik pani Ani jest doskonały, tym bardziej że przy starcie wspólnym z mężczyznami zajęła 8 miejsce w MP seniorów i to w naprawdę mocnej stawce. W tej klasyfikacji jeszcze nigdy nie była tak wysoko - 2 lata temu w Międzygórzu, ustanawiają kobiecy rekord trasy na Biegu na Śnieżnik, zajęła 9 miejsce.

W drugich zawodach rozgrywanych w sobotnie popołudnie Anna Celińska dodała do swojej bogatej kolekcji medalowej kolejny złoty krążek, wygrywając PZLA Mistrzostwa Polski Seniorów w Biegu Górskim na Krótkim Dystansie, będące jednocześnie eliminacjami do Mistrzostw Świata Classic Up & Down (bieg góra-dół, zwany również biegiem anglosaskim).

Anna Celińska podczas mistrzostw Polski w biegach górskich
Anna Celińska podczas mistrzostw Polski w biegach górskich · fot. Materiały prasowe


Start zawodów umiejscowiony był w Jaworkach na parkingu przy Wąwozie Homole, wybiegało się do Schroniska Pod Durbaszką, potem na Wysoki Wierch (899 m n.p.m.), gdzie rejestrowano czas do premii górskiej, a dalej na zachód pagórkowatą granią Małych Pienin, by ostatecznie zbiec do Szczawnicy, gdzie meta była umiejscowiona przy ujściu Grajcarka do Dunajca. Dystans wynosił 10,8 km, przewyższenie +530/-660 m.

Doświadczona Anna Celińska pobiegła całą tę trasę po profesorsku. Zaczęła bardzo spokojnie, żeby rozruszać mięśnie po morderczym biegu poprzedniego dnia, po czym po kilometrze podbiegu wyszła na prowadzenie i uzyskała dużą przewagę szczególnie na krótkim i stromym odcinku od przełęczy na Wysoki Wierch, gdzie osiągnęła niesamowity czas 3:14, za który zdobyła dodatkowo premię górską (liczył się czas pokonania tego odcinka).

Przewaga nad drugą zawodniczką wynosiła tam 51 sekund i od tego czasu bielszczanka biegła nadal mocno, ale kontrolowała przebieg rywalizacji, by bez większego ryzyka dowieźć (a właściwie "dobiec") zwycięstwo do mety w Szczawnicy. Uzyskała czas dokładnie 52 minuty, druga Paulina Tracz straciła do niej ostatecznie 42 sekundy, a trzecia na mecie Sylwia Kapusta-Szydłak dobiegła w czasie 53:51. W tych samych zawodach bardzo dobrze spisał się również bielszczanin Marcin Kubica, który zdobył srebrny medal MP z czasem 42:19, zaledwie o 7 sekund ustępując Michałowi Olejnikowi, za to wyprzedzając Piotra Łobodzińskiego (42:46), zdobywcę górskiej premii wśród mężczyzn.

Anna Celińska podczas mistrzostw Polski w biegach górskich
Anna Celińska podczas mistrzostw Polski w biegach górskich · fot. Materiały prasowe


Bielszczanka wraca ze Szczawnicy z dwoma złotymi medalami, czyli wykonała plan maksimum, będący zwieńczeniem jej wielomiesięcznej, a tak naprawdę wieloletniej pracy. W klasyfikacji indywidualnych MP seniorów były to dla pani Ani medale numer 35 i 36, z czego dwa zdobyła w biegach ulicznych PZLA (w maratonie i na 10 km - ten drugi w ramach Biegu Fiata w Bielsku-Białej w 2016 roku), 8 w biegach górskich federacji Skyrunning, a pozostałe 26 medali to MP PZLA w biegach górskich, z czego połowa jest koloru złotego.

Anna Celińska od wielu lat dominuje w biegach górskich w Polsce. Przez ostatnie 2 lata wygrała wszystkie zawody w górach, w których wystartowała, w tym dwukrotnie Bieg na Śnieżnik z Międzygórza (najstarszy bieg górski w Polsce, w ramach którego do zeszłego roku odbywały się Mistrzostwa Polski w Biegu Alpejskim), dwukrotnie Bieg na Kasprowy Wierch (MP Skyrunning Vertical Kilometer), dwukrotnie Bieg na Lubań (w zeszłym roku również były tu rozgrywane MP), a także lokalne zawody, np. Bieg na Magurkę, Bieg na Skrzyczne czy Bieg na Pilsko.

Największym sukcesem międzynarodowym Anny Celińskiej jest brązowy medal Mistrzostw Świata w Długodystansowym Biegu Górskim, który wywalczyła w 2013 roku. Świetny występ w obu biegach mistrzowskich zapewnił bielszczance kwalifikację do Mistrzostw Świata w Biegach Górskich, które odbędą się 6-10 czerwca w austriackim Innsbrucku.

mp / bielsko.info

źródło: Materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.