bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Sport

  • 21 kwietnia 2023
  • 23 kwietnia 2023
  • wyświetleń: 3770

Bielski himalaista w akcji ratunkowej na zboczach Annapurny

W czwartek 20 kwietnia odnaleziono hinduskiego himalaistę Anuraga Maloo, który w poniedziałek zaginął na zboczach Annapurny, dziesiątego najwyższego szczytu na świecie. W zespole ratunkowym, oprócz Szerpów, było dwóch Polaków - Mariusz Hatala z Bielska-Białej i tyszanin Adam Bielecki, którzy znajdowali się w pobliżu ze względu na swoją wyprawę.

Reklama

Na zdjęciu ekipa ratowników. Adam Bielecki z lewej, w górnym rzędzie - 20.04.2023
Na zdjęciu ekipa ratowników. Adam Bielecki z lewej, w górnym rzędzie - 20.04.2023 · fot. Angela Benavides/Twitter


Poszukiwany Maloo znajdował się w szczelinie na wysokości ok. 5800 metrów n.p.m. Adam Bielecki, mimo pogarszających się warunków, w towarzystwie trzech innych osób zjechał na linach w dół.

- Myślałem, że szukam ciała w tej szczelinie na głębokości 50 metrów. Zorientowałem się, że jednak żyje - napisał na swoim Facebooku. Tyszanin przetransportował go na górę. Wspólnie z Mariuszem pomogli nepalskim kolegom zabezpieczyć poszkodowanego do dalszego transportu. W stanie krytycznym został przetransportowany do szpitala w Katmandu.

- Razem z Mariuszem po prostu popłakaliśmy się po całej akcji z emocji, ze szczęścia i by te emocje uszły - powiedział mediom Bielecki.

Loading...


Celem wiosennej wyprawy Polaków było wytyczenie nowej drogi na północno-zachodniej ścianie Annapurny. Wiadomo już, że nie będzie to możliwe z powodu trudnych warunków.

ar / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.