bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Sport

 • 15 kwietnia 2023
 • 17 kwietnia 2023
 • wyświetleń: 16671

Nowa atrakcja turystyczna nabiera kształtów. Otwarcie jeszcze w maju

Trwają prace nad stworzeniem nowej atrakcji turystycznej w naszym regionie, która ma szansę zostać świetnym pomysłem na górską wycieczkę. Mowa o The Loop, czyli wielkiej pętli beskidzkiej, liczącej 250 kilometrów. Trasa ma być gotowa na 27 maja. Poniżej możecie znaleźć mini przewodnik po The Loop, przygotowany przez LOT BESKIDY.

Reklama

WyzwanieKlimczoka,Beskidy,Szczyrk,BielskoBiała,WschódSłońca,WidokNaTatry,fotodnia,instagram
Zimowy wschód słońca na Klimczoku · fot. bielsko.info


Czym jest The Loop?The Loop to kompleksowy produkt turystyczny zintegrowany z siecią schronisk górskich, który w całości oparty jest na szlakach Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. To ambitna trasa wykorzystująca duże odcinki istniejących szlaków turystycznych w Beskidzie Śląskim, Żywieckim i Małym. Jej przejście oznacza konieczność pokonania blisko 250 kilometrów przy łącznym przewyższeniu przekraczającym 11.000 metrów. Wierzymy, że The Loop w krótkim czasie dołączy do listy tak znanych tras jak West Highland Way w Szkocji czy GR 20 na Korsyce, który uchodzi za najtrudniejszy szlak górski w Europie.

the loop


Trasa zaprojektowana jest w oparciu o założenie, że da się ją pokonać w czasie dwutygodniowego urlopu, mając po drodze dostęp do noclegów w wysokim, jak na warunki górskie, standardzie. Cechą charakterystyczną The Loop jest fakt, że szlak ma swój początek w tym samym miejscu, w którym się kończy. W naszej wersji jest to - leżąca w administracyjnych granicach Bielska-Białej - polana pod Dębowcem. Trasę można pokonać w całości lub dzielić ją na odcinki. To wy decydujecie, w którym miejscu wejdziecie na trasę i w którym miejscu z niej zejdziecie. Co ważne, na śmiałków, którzy pokonają całą trasę czekają ciekawe upominki.

The Loop w Beskidzie ŚląskimChociaż trasa pieszego szlaku wielkiej pętli beskidzkiej The Loop biegnie przez cztery grupy górskie Beskidów wzdłuż granicy państwowej z Republikami Czeską i Słowacką, to właśnie Beskid Śląski możemy uznać za matecznik całego przedsięwzięcia. W Beskidzie Śląskim, przebieg The Loop został wyznaczony w taki sposób, aby zetknąć się zarówno z wartymi odwiedzenia górskimi szczytami, jak i atrakcyjnymi turystycznie miejscowościami oraz gminami.

Za symboliczny początek i koniec trasy wybrano miasto Bielsko-Biała, które zachęca do wędrówek swoją starówką oraz atrakcyjnym położeniem u stóp dwóch Beskidów. Pierwsze górskie kroki, The Loop kieruje na ikonę bielsko-bialskiej turystyki górskiej, czyli na Szyndzielnię. Funkcjonuje tutaj popularna gondolowa kolej linowa, są atrakcyjne ścieżki rowerowe Enduro Trails, a także działa najstarsze schronisko w polskich Beskidach. Niedaleko Szyndzielni jest jeszcze Kozia Góra (wraz z obiektem turystycznym Stefanka), przez którą również biegnie trasa The Loop.

PocztowkazBielska,Bielsko,BielskoBiała,Góry,Beskidy,BeskidŚląski,Szyndzielnia,Jesień,Paździer
fot. @picsstudiobb


Z Szyndzielni trasa wiedzie na szczyt Klimczoka, a także dalej na Błatnią. W obu tych miejscach góry oferują nam zapierające dech w piersiach widoki. Idziemy granicą administracyjną między miastem Bielsko-Biała, miastem Szczyrk a Gminami Brenna i Jaworze. Szczyt Klimczoka wita nas piękną górską panoramą oraz słupkiem informującym o dawnej historycznej granicy między Śląskiem a Małopolską. Nieco z boku, na północnym wschodzie zostawiamy malowniczą Bystrą, w dawne uzdrowisko, w którym swój początek ma płynąca rzeka Biała przez miasto Bielsko-Biała.

Niedaleko szczytu Klimczoka jest popularne schronisko turystyczne. Na Błatniej, szlak prowadzi zaraz obok drzwi gościnnego schroniska na Błatniej. Dalej schodzimy w kierunku Brennej, popularnej turystycznej miejscowości z rozbudowaną baza noclegową oraz kilkoma restauracjami.

bielskobiala,bielsko,klimczok,góry,wakacje,fotodnia,instagram
Widok ze szczytu Klimczoka · fot. bielsko.info


Z Brennej, cichymi i spokojnymi stokami The Loop wspina się ku szczytowi Równicy. Znajdziemy tam nie tylko piękne widoki, ale również turystyczny gwar, ponieważ Równica to wysoko położony górski parking z licznymi restauracjami i atrakcjami. Ciekawostką jest, że szczyt Równicy to taki mały „trójstyk” Brennej, miasta Ustroń i miasta Wisła. Jesteśmy zatem w samym centrum turystycznego Beskidu Śląskiego.

Z Równicy The Loop przechodzi w zachodnią część Beskidu Śląskiego, przecinając dolinę rzeki Wisły. Równolegle do Kolei Linowej Czantoria, trasa pętli wspina się na Polanę Stokłosica, a następnie na sam szczyt Czantorii Wielkiej. Obok czeskiej wieży widokowej, szlak odbija na południe, by po śladzie Głównego Szlaku Beskidzkiego doprowadzić nas do źródeł Wisły, królowej polskich rzek. Po drodze mijamy liczne obiekty noclegowe i gastronomiczne położone przy widokowym grzbiecie górskim.

Na szczególną uwagę zasługuje Schronisko na Soszowie oraz Schronisko PTTK na Stożku Wielkim. To ostatnie jest bowiem najstarszym polskim schroniskiem w Beskidach. W Beskidzie Śląskim mamy zatem dwa schroniska szczycące się tytułem najstarszych. Idąc ku źródłom Wisły mijamy wychodnie skalne, a także słynącą z atrakcji Przełęcz Kubalonka. Idziemy także granicą administracyjną między miastem Wisła i Gminą Istebna.

Schronisko PTTK na Stożku
Schronisko PTTK na Stożku · fot. Schronisko PTTK na Stożku


Źródła Wisły to inspiracja dla wielu podróżników, więc tuż obok Schroniska PTTK Przysłop pod Baranią Górą, The Loop prowadzi nas przez rezerwat przyrody na sam szczyt z wieżą widokową. Pętla opuszcza Beskid Śląski w Węgierskiej Górce, do której docieramy urokliwymi i mało znanymi stokami nad Kamesznicą, wzdłuż czarnego i zielonego szlaku turystycznego. Tym samym schodzimy do Gmin Milówka i Węgierska Górka w powiecie żywieckim, historycznej Małoposlce.

Schroniska górskie na trasie The LoopThe Loop to trasa, której wyróżnikiem ma być wysokiej klasy baza noclegowa. Właśnie z tego powodu szlak prowadzi obok najlepiej utrzymanych schronisk górskich PTTK w zachodniej części Beskidów. Różnorodność bazy noclegowej na trasie jest spora, ponieważ szlak mija także chatki studenckie, bazy namiotowe oraz miejscowości z rozbudowaną oferta obiektów noclegowych (od kwater i domków na wynajem po hotele i apartamenty). Poniżej wymienione są tylko całoroczne schroniska górskie na trasie The Loop. Można powiedzieć, że obiekty na trasie pieszej wielkiej pętli beskidzkiej to wygodne i ciepłe miejsca noclegowe i smaczny posiłek z widokiem na góry.

- Co uznajemy za schroniska górskie? W naszym przekonaniu są to obiekty znajdujące się w sąsiedztwie szlaków turystycznych, w zdecydowanej większości z dala od zabudowy. Schroniska górskie traktujemy jako ogólnodostępne obiekty noclegowe z częścią gastronomiczną. Schroniska co do zasady powinny przyjmować bez rezerwacji gości ze szlaku, nie powinny odmawiać schronienia, a nocleg zastępczy (np. na podłodze) powinien być możliwy przez całą dobę. Rekomendujemy jednak, aby zawsze rezerwować miejsce wybierając się na szlak z zamiarem noclegu - wyjaśnia Lokalna Organizacja Turystyczna BESKIDY.

Schronisko Rysianka
Schronisko Rysianka


- Jest to nasza interpretacja, proszę tych słów nie traktować jako ustawowej definicji lub powodu do jakichkolwiek roszczeń wobec gospodarzy. Nie sugerujemy się tutaj certyfikatami Urzędów Marszałkowskich lub rejestrem Centralnego Wykazu Obiektów Hotelarskich. Pragniemy jedynie zaznaczyć, że w ten oto sposób do schronisk górskich nie zaklasyfikowaliśmy obiektów, które w turystycznej mowie potocznej są nazywane schroniskami, a o których wiemy, że ich funkcjonowanie nie spełnia schroniska górskiego w naszym rozumieniu (np. Chata Czantoria, Gastronomia Dębowiec, Gościniec Równica lub Stefanka na Koziej Górze) - dodaje organizacja.

The Loop - schroniska w Beskidzie ŚląskimW tej grupie górskiej mamy największe zagęszczenie schronisk górskich na trasie The Loop. Są one zlokalizowane blisko siebie, czasami nawet mniej niż jedną godzinę wędrówki od obiektu do obiektu. Są to:

 • Schronisko PTTK na Szyndzielni,
 • Schronisko PTTK na Błatniej,
 • Schronisko na Soszowie,
 • Schronisko PTTK na Stożku Wielkim,
 • Schronisko PTTK Przysłop Pod Baranią Górą.


Schronisko PTTK "Przysłop" pod Baranią Górą
Schronisko PTTK "Przysłop" pod Baranią Górą · fot. mp


Warto także zauważyć, że w bardzo bliskim sąsiedztwie trasy znajduje się Schronisko PTTK Klimczok. Z kolei na znacznym odcinku trasy w Beskidzie Śląskim, The Loop wysoko w górach mija liczne gospodarstwa agroturystyczne, bufety turystyczne, karczmy i obiekty noclegowe.

The Loop - schroniska w Beskidzie ŻywieckimW środowisku turystycznym Beskid Żywiecki słynie z dużej i dobrze rozwiniętej sieci schronisk górskich. W bezpośrednim sąsiedztwie pieszej wielkiej pętli beskidzkiej na terenie Beskidu Żywieckiego znajdują się następujące schroniska górskie:

 • Schronisko PTTK na Hali Rysianka,
 • Schronisko PTTK na Hali Miziowej,
 • Schronisko PTTK Chata Baców w Korbielowie,
 • Schronisko PTTK Markowe Szczawiny pod Babią Górą.


Hala Miziowa


Cenna jest wiedza, że Schronisko PTTK na Hali Rysianka jest bardzo popularne, lecz w jego sąsiedztwie (dosłownie w odległości 10-15 minut spacerem) znajduje się drugie równie dobrze oceniane Schronisko PTTK na Hali Lipowskiej. Tym samym możemy uznać Halę Rysianka i Lipowską za wspólną bazę noclegową na trasie The Loop.

The Loop - schroniska górskie w Beskidzie Małym i MakowskimBeskid Mały i Makowski twórcy szlaku traktują w swoich opisach wspólnie. Tutaj należy powiedzieć, że na trasie The Loop, na obszarze tych dwóch Beskidów, funkcjonuje jedno schronisko górskie i jest to Schronisko PTTK na Magurce Wilkowickiej.

Bielsko,BielskoBiała,Wilkowice,Góry,Beskidy,BeskidMały,MagurkaWilkowicka,Jesień,LoveBB,fotodnia
Jesień w Beskidzie Małym z widokiem na Magurkę Wilkowicką · fot. @picsstudiobb


- Jako osoby wytyczające przebieg niemal 250-kilometrowej pieszej wielkiej pętli beskidzkiej nie mamy wpływu na rozłożenie już istniejących obiektów. Istnienie znikomej ilości schronisk górskich w Beskidzie Małym i Makowskim jest zatem uzasadnieniem dla przebiegu trasy przez większą liczbę miejscowości lub obok górskich obiektów noclegowych innej kategorii. Zachęcamy tym samym do kreatywnego analizowania bogatej oferty obiektów noclegowych w Beskidach i na całej trasie The Loop - tłumaczy LOT BESKIDY.

Odznaka, mapa i broszura na pieczątkiDo piątku, 14 kwietnia internauci mogli zadecydować, jak będzie wyglądać odznaka, którą będzie można otrzymać za przejście The Loop. LOT BESKIDY pokazała także przykładową stronę broszury na stemple, która będzie dokumentować przejście trasy.

Lot
Projekt odznaki za przejście The Loop · fot. LOT Beskidy


Lot
Przykładowa strona broszurki · fot. LOT Beskidy

mp / bielsko.info

źródło: LOT Beskidy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.