bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Sport

  • 14 listopada 2022
  • wyświetleń: 675

LED-y w hali pod Dębowcem? Szybko ich nie będzie

Samorządy szukają oszczędności. Jedną z nich jest instalacja oświetlenia, które "pożerałoby" mniej prądu. Takie przydałoby się zainstalować na Hali Widowiskowo-Sportowej pod Dębowcem. To jednak kosztowna inwestycja.

Reklama

Hala pod Dębowcem
Hala pod Dębowcem · fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB


W sprawie wymiany oświetlenia wnętrza Hali Widowiskowo-Sportowej pod Dębowcem na bardziej oszczędne do władz Bielska-Białej wystąpił radny Rafał Ryplewicz.

- Hala Widowiskowo-Sportowa pod Dębowcem tętni życiem i to bardzo cieszy. Odbywa się w niej szereg wydarzeń sportowych, kulturalnych czy ekspozycyjnych. To oczywiście powoduje konieczność częstego korzystania z głównego oświetlenia wnętrza hali. A to według mojej wiedzy oparte jest jeszcze na starej technologii, która jest bardzo „prądożerna". W związku z aktualnymi, horrendalnymi podwyżkami cen energii elektrycznej zasadnym wydaje się wymiana oświetlenia na znacznie tańsze w eksploatacji - LED-owe - zauważył radny.

Jak dodał, "oprócz korzyści ekonomicznych pojawiłyby się również możliwości bardziej elastycznego sterowania oświetleniem podczas wydarzeń, gdzie sytuacja wymaga nagłego wygaszenia i zapalenia reflektorów (np. podczas koncertów czy efektownej prezentacji drużyn sportowych w zacienieniu)".

- Przy oświetleniu halogenowym jest to niemożliwe - stwierdził.

Jak jednak dowiadujemy się w bielskim Ratuszu, wymiana oświetlenia w hali to nie jest prosta sprawa.

- W hali wielofunkcyjnej zamontowane są metahalogeny o mocy 400W i 2000W. Eksploatowane oświetlenie przystosowane jest do transmisji telewizyjnych rozgrywanych w hali meczów, pozwala na uzyskanie 2400 lux/m2. Halogeny załączane są sekcjami, zgodnie z zapotrzebowaniem na moc oświetlenia dla treningów, meczy, koncertów czy też wykonywania prac montażowych i porządkowych w hali, co przekłada się na optymalizację kosztów eksploatacji - poinformował zastępca prezydenta Bielska-Białej Piotr Kucia.

Jak podał, średni miesięczny koszt energii elektrycznej za okres od stycznia do września bieżącego roku to 38 500 zł brutto.

- Powyższa kwota zawiera koszty zamówionej mocy umownej niezbędnej przy organizacji imprez, która wynosi około 9 000 zł brutto. Wymiana halogenów na lampy w technologii LED z pewnością miałaby wpływ na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Modernizacja oświetlenia wymaga opracowania nowego projektu instalacji i wiąże się z wymianą opraw i źródeł światła, których stan techniczny jest dobry i nie budzi zastrzeżeń eksploatacyjnych. Orientacyjny koszt opracowania projektu instalacji oświetleniowej oraz jego wymiany to około 2 mln złotych - dodał wiceprezydent.

A to, "mając na względzie aktualną sytuację finansową, dobry stan techniczny eksploatowanej instalacji oświetleniowej hali oraz wysoki koszt wymiany oświetlenia" powoduje, że w opinii władz miasta "tego typu modernizację należy odłożyć w czasie, a jej realizację przeprowadzić, gdy sytuacja finansowa miasta będzie sprzyjała tego typu inwestycjom".

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.