Sport

  • 14 grudnia 2021
  • wyświetleń: 1485

Za nami turniej tenisowy pamięci Władysława Orła

12 grudnia 2021 roku w Centrum Sportowym SOLAR w Bielsku-Białej przy ul. Olimpijskiej 22 rozegrany został Turniej tenisowy pamięci Władysława Orła. Okazją do rozegrania turnieju, w roku jubileuszu stulecia Polskiego Związku Tenisowego, była nieodparta chęć przywołania w pamięci Władysława Orła, współzałożyciela Kolejowego Klubu Sportowego przy PKP Bielsko-Biała Główna.

Za nami turniej tenisowy pamięci Władysława Orła
Za nami turniej tenisowy pamięci Władysława Orła · fot. Materiały prasowe


Amatorski turniej rozegrano w systemie deblowym, do którego przystąpiło 36 zawodniczek i zawodników podzielonych na 4 grupy. Rywalizacja rozpoczęła się o godz. 8.00 i przebiegała na trzech kortach. Po zakończeniu rywalizacji grupowej najlepsi przystąpili do gier o mistrzostwo turnieju, a pozostali o zajęcie jak najwyższego miejsca w drabince turniejowej.

Po rywalizacji grupowej rozegrano mecz finałowy w którym bracia Łukasz i Marek Pękala zagrali z Tomaszem Świerkotem i Łukaszem Kijasem. Po ponad godzinnej rywalizacji, która stała na wysokim poziomie wygrali bracia Pękala wynikiem 3:6, 6:4, 10:4. Puchary dla najlepszych par turnieju wręczyła Ewa Szymanek-Płaska, Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. Stanisław Biłka okazały puchar wręczył Zbigniewowi Machalicy, najstarszemu uczestnikowi turnieju, który przez długie lata był tenisistą Kolejowego Klubu Sportowego. Ewa Szymanek-Płaska nagrodziła najmłodsza zawodniczkę turnieju Tarę Sobańską, która jest wnuczka Pana Machalicy i najwyraźniej zmierza śladami swojego dziadka. Kilkunastu tenisistów spośród uczestników turnieju, swoje pierwsze tenisowe piłeczki odbijało w barwach KKS.
Organizatorem turnieju było Centrum Sportowe SOLAR i Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej. Puchary dla najlepszych ufundował Wydział Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.
Turniej im. Władysława Orła był znakomitą okazją do promocji książki pt.: „Tenis na dworcu” autorstwa Stanisława Biłki, która jest swoistą kroniką Sekcji tenisowej Kolejowego Klubu Sportowego w Bielsku-Białej. Klub ten w roku 1945 zakładał, wraz z kilkoma współpracownikami, Władysław Orzeł.

Za nami turniej tenisowy pamięci Władysława Orła
Za nami turniej tenisowy pamięci Władysława Orła · fot. Materiały prasowe


Władysław Orzeł przyjechał do Bielska w 1945 roku, już po zakończeniu wojny, którą przeżył w Kamionce Małej, malowniczo położonej miejscowości na terenie Beskidu Sądeckiego. Po zdaniu matury wstąpił do Szkoły Podchorążych w Zambrowie. Żołnierzem zawodowym jednak nie został. Został kolejarzem. Po wybuchu wojny zaangażował się w walkę z okupantem. Był żołnierzem Armii Krajowej ps. „Jasnota”, Po zakończeniu wojny skierowany został do Bielska. Miał pomóc w uruchomieniu dużego węzła kolejowego, jaki był w Bielsku. Przypadkowe znalezienie w przydzielonym mu mieszkaniu rakiety tenisowej, w sposób zasadniczy zmieniło jego dalsze życie sportowe w stolicy Podbeskidzia. W 1946 roku sekcja tenisowa została zgłoszona do Śląskiego Okręgowego Związku Tenisowego i tym samym sportowcy z rakietą w ręku mogli rywalizować nie tylko z bielskimi tenisistami, ale także na poziomie województwa. Stosunkowo szybko KKS stał się jednym z czołowych klubów tenisowych Śląskiego Okręgu Tenisowego.

W latach 90. KKS rywalizował w I lidze polskiego tenisa! Władysław Orzeł, pracując jako instruktor ruchu kolejowego, znakomicie potrafił kierować także sekcją tenisową. To za jego sprawą odbudowany zniszczony wojną kort tenisowy na Folwarku, który w 70. latach XX w. został zlikwidowany za sprawą budowanej drogi do Szczyrku. Wtedy Pan Władysław podjął starania o odtworzenie kortów przy parku Włókniarzy. To właśnie w tym miejscu tworzona była wspaniała karta bielsko-bialskiego tenisa. Za sprawą znakomitych trenerów KKS wychował mistrzów tenisowych Polski i Europy w kategorii juniorów, a zawodniczki i zawodnicy z tego klubu z powodzeniem grali na kortach obu Ameryk i sporej części Europy. Były to czasy, kiedy bielscy młodzi tenisiści wygrywali z takimi późniejszymi sławami jak Ivan Lendl, czy też Roger Federer. Dobra kadra trenerska, znakomita atmosfera w klubie oraz odpowiednia praca edukacyjna dawały świetne rezultaty, przysparzały wszystkim sporą radości satysfakcję z osiąganych wyników. Koniecznym jest przypominać współczesnym o takich postaciach jaką był Władysław Orzeł.

Za nami turniej tenisowy pamięci Władysława Orła
Za nami turniej tenisowy pamięci Władysława Orła · fot. Materiały prasowe


Wszyscy, bez wyjątku uczestniczący w tym turnieju wyraziki chęć kontunuowania w latach następnych rywalizacji tenisowej poświęconej pamięci Władysława Orła.

mp / bielsko.info

źródło: Materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.