bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Sport

  • 26 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 258

Kurtki narciarskie - jak wybrać najlepszą dla siebie?

Materiał partnera:

Jaką kurtkę wybrać? Oferta kurtek narciarskich jest bardzo szeroka. Ceny zaczynają się już od 300-400 zł i dochodzą do 3000-4000 zł. Co je różni, na co warto zwrócić uwagę? Co jest ważne i czym się różnią? Na te pytania odpowiadamy.

kurtki narciarskie
fot. pixabay.com


Nie bez powodu różnice w cenach są tak duże. Najdroższe modele poza doskonałą jakością wykończenia i trwałością, oferują także wysoki komfort użytkowania. Zastosowane materiały w kurtkach narciarskich bardzo różnią się od siebie. Drobne szczegóły, czasem niezauważalne potrafią mieć gigantyczny wpływ na komfort na stoku. Ważne, żeby materiał, z którego wykonana jest kurtka, był nieprzemakalny. Równie istotna jest nie przewiewność. Trzeci parametr to oddychalność - przy wysiłku fizycznym materiał powinien być oddychający. Kluczem do dobrej kurtki jest to, żeby materiał spełniał 3 parametry jednocześnie!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kurtki narciarskiej?Producenci podają wodoodporność odzieży w zakresach od 0 do  20000 mm, podobnie oddychalność materiału od 0 do 20000 g/m2/24h. Czym wyższe parametry tym odzież jest bardziej zaawansowana technicznie. Być może w słoneczne dni nie zauważymy wielkiej różnicy, porównując kurtki o parametrach 5000 / 5000 z 20 000 / 20 000, ale przy nagłym załamaniu pogody lub anomaliach (nagły spadek temperatury, silny wiatr, deszcz, niespodziewane ciepło) różnice stają się gigantyczne.

Dobra kurtka narciarska charakteryzuje się tym, że bez względu na pogodę, nie myślimy o tym, czy jest nam za ciepło, czy za zimno. Możemy po prostu skupić się na jeździe. Materiał naszej kurtki nie przecieka, kiedy pada deszcz lub nie jest przewiewny przy wichurach - cały czas jeździmy.

W ofercie kurtek narciarskich sklepu MCK Sport znajdziemy głównie Fischer’a, który produkowany jest w Finlandii przez firmę Halti. Wszystkie kurtki narciarskie Fischer’a charakteryzują się wysokimi parametrami materiałów, z których są wykonane. 15 000 / 15 000 to obecnie najniższe oferowane parametry odzieży, co stawia producenta w ścisłej czołówce producentów pod względem jakości zastosowanych materiałów i wykończenia. Mimo, że Fischer nie jest liderem na rynku, ponieważ odzież oferowana jest od kilku sezonów, co roku wzrasta ilość zadowolonych klientów. Porównując ceny z innymi producentami, Fischer staje się liderem w odzieży narciarskiej.

Sprawdź męskie kurtki narciarskie na MCK Sport

Jakie parametry powinny mieć kurtki narciarskie?Tak jak opisaliśmy powyżej jednym z podstawowych parametrów, na które zwracają uwagę klienci, są membrany  - 8000 / 10000 / 15000 / 20000 - nie są to jednak jedyne wartości, na które powinniśmy zwracać uwagę.

Membrana zapewni nam odpowiedni komfort na stoku w różnych warunkach atmosferycznych. Ważne, żeby kurtka była elastyczna - stretch w kurtkach narciarskich zapewnia lepsze dopasowanie do ciała, oraz większy komfort w ruchu. Tutaj warto zwrócić uwagę, czy materiał jest elastyczny, czy stretch jest 2 lub 4 kierunkowy.

Kolejny ważny element kurtki to ocieplina  - producenci wykorzystują materiały lekkie, elastyczne, najlepiej niechłonące wilgoci. Wśród najlepszych na rynku jest Microtherm, Primaloft.

Dodatkowe elementy - nie chodzi tutaj o to, że 3 kieszenie, będą gorsze od 10. Ważne są niektóre detale - np. mesh’owe (z siatki) wstawki na plecach - zwiększające oddychalność, zgrzewane suwaki - nieprzemakalne, odpowiednie szycie - porządne ściegi.

Co powinna mieć kurtka narciarska?Kurtki narciarskie powinny być wyposażone w kieszonkę na skipass. Co ułatwia przechodzenie przez bramki przy wyciągach. Mile widziany jest także pas śniegowy, jeśli się przewrócimy, to właśnie pas śniegowy ochroni nas przed masą śniegu, która może wlecieć pod kurtkę. Kilka kieszonek na portfel, telefon, gogle, lub dodatkową szybę do gogli i baton energetyczny - to wszystko, co jest potrzebne na stoku!

Nie zawsze wysoka membrana jest gwarancją jakości. To niestety dość częsty przypadek, że klienci znajdują kurtki o bardzo wysokich parametrach np. 20000/20000 i w cenie dużo niższej niż średnia na rynku - po 1 lub 2 sezonach szukają czegoś droższego. Dlaczego tak jest?

Kurtki narciarskie mają się sprawdzić w najtrudniejszych warunkach. Zebranie takiej wiedzy wymaga czasu. Doświadczeni producenci, którzy od 20, 30 lub więcej lat szyją kurtki mają zupełnie inne doświadczenie i podejście do produkcji. Wybór takich producentów jak Fischer i Head jest gwarancją udanego czasu na stoku. Czasem warto zapłacić trochę więcej i mieć pewność, że wybrany model nas nie zawiedzie.

Sprawdź damskie kurtki narciarskie na MCK Sport

Czym kierować się przy wyborze kurtki narciarskiej?Jeśli nie wiesz na co się zdecydować, kieruj się kilkoma regułami - kurtka powinna się podobać, kolor też jest ważny. Parametry membrana sugerujemy modele od 10 000 / 10 000, materiały elastyczne - stretch min. 2 kierunkowy, sprawdzony producent - wybierajmy spośród tych, którzy się w tym specjalizują - producenci tacy jak Fischer, Head zajmują się głównie sportami zimowymi i ich produkty mimo, że o tych samych parametrach często sprawdzą się lepiej. Ilość kieszonek, pas śniegowy… to wszystko u znanych producentów będzie. Jeśli nie masz pewności, pomocne będą sklepy specjalistyczne, takie jak MCK Sport.

Po świetne kurtki narciarskie w najlepszych cenach zapraszamy do sklepu MCK Sport.