bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Sport

  • 22 listopada 2020
  • wyświetleń: 6410

Historyczne ciekawostki: miejska ślizgawka dawniej i dziś

Sporty zimowe w Bielsku i Białej uprawiane są od wieków. Dawniej ogromnym powodzeniem cieszyło się saneczkarstwo, narciarstwo, a przede wszystkim jazda na łyżwach. Głównymi propagatorami „łyżwiarstwa” w Bielsku byli... strażacy, którzy zamienili swój plac ćwiczeń przy ul. Blichowej w sztuczne lodowisko.

lodowisko w Bielsku-Białej
Lodowisko w Bielsku-Białej dawniej - z archiwum Lokalnej Organizacji Turystycznej Beskidy · fot. Lokalna Organizacja Turystyczna Beskidy


Bielscy strażacy na zebraniu 9 listopada 1895 roku uchwalili, że w zbliżającym się okresie zimowym zamienią swój plac ćwiczeń w… sztuczne lodowisko. Wspomniany plac, a co za tym idzie i lodowisko, znajdowały się przy ulicy Blichowej, tuż obok Pałacu Lodowego.

By umilić pobyt na ślizgawce, strażacy postanowili podawać gościom mięso i pasztetówki z własnego uboju, które z łykiem dobrego piwa miały sprawić, by amatorzy jazdy na lodzie chętniej zostawiali tam swoje pieniądze. Odpowiedzialnym za te sprawy został niejaki pan Deczka. Natomiast energiczny pan Förster został zobowiązany, aby zadbać o odpowiednią oprawę muzyczną tak, aby wypoczynek na łyżwach gromadził całe rodziny. Tym sposobem wyznaczone osoby z orkiestry dętej w czasie największego obłożenia lodowiska przygrywały ślizgającym się po lodzie. Dzięki zaangażowaniu żon strażaków pozyskiwane były dodatkowe fanty i ciasta, które sprzedawano odwiedzającym ślizgawkę. Jak się okazało, pomysł nie tylko przyniósł straży dochód, ale i ogromną sympatię jeżdżących na łyżwach.

Dzisiaj strażacy nie organizują już lodowiska. Tę rolę przejął Bielsko-Bialski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Pracownicy BBOSiR co roku w sezonie zimowym organizują lodowisko przy ul. Słowackiego. Lodowisko jest czynne już od 11 listopada.

ar / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała, LOT Beskidy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.