Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA

Sport

  • 4 marca 2018
  • 4 kwietnia 2018
  • wyświetleń: 4060

Jubileuszowy sezon BBTS-u - poznaliśmy plan obchodów 110-lecia!

Za nami:

W sezonie 2017/18 swoje 110-lecie obchodzi BBTS Bielsko-Biała, najstarszy na Podbeskidziu klub, który dał początek m.in. dzisiejszemu TS Podbeskidzie. W tym tygodniu na specjalnej konferencji przedstawiony został plan obchodów jubileuszu.

Konferencja, jubileusz BBTS 110 lat
Konferencja prasowa, na której omówiono program obchodów jubileuszu BBTS. · fot. Jakub Ziemianin / TS Podbeskidzie


Od piłki nożnej wszystko się zaczęło w 1907 roku, kiedy to powstał Bielitzer Fussball Klub, ale na piłce się nie skończyło, bo BBTS w swoich najlepszych latach był klubem wielosekcyjnym w skład którego wchodzili również m. in. siatkarze,szachiści, saneczkarze, pływacy, gimnastycy, tenisiści ziemni i stołowi, bokserzy, narciarze. Te dwie ostatnie sekcje osiągały największe sukcesy w postaci medali mistrzostw kraju, Europy oraz wychowały najwięcej uczestników igrzysk olimpijskich.

Do dziś z klubów pochodzących od BBTS-u funkcjonują tylko sekcje piłki nożnej (BBTS Podbeskidzie, TS Podbeskidzie), siatkówki (BBTS Bielsko-Biała - występujący w Plus Lidze, oraz BBTS Włókniarz - szkolenie młodzieży), a spadkobiercą bokserskich osiągnięć BBTS-u jest Bielski Klub Bokserski Beskidy.

Wszystkie te kluby połączyły siły, bo wspólnie świętować jubileuszowy sezon 110-lecia swojego wspólnego przodka. Główne uroczystości zostały zaplanowane na początek kwietnia.

Krótką powtórkę z historii zrobił Tadeusz Pilarz, przewodniczący komitetu organizacyjnego oraz były prezes BBTS:

- 110-letni BBTS to jeden z pierwszych klubów w Polsce, na początku niemiecki, ale już w latach trzydziestych Polski, przez lata zanotował wiele osiągnięć, ale też w tej historii były wzloty i upadki, bo różne były czasy i polityczne, i gospodarcze. Klub wychował 23 olimpijczyków, z których znakomita większość dwu, lub trzykrotnie uczestniczyła w Igrzyskach Olimpijskich, była to cała gama znakomitych naszych bokserów i narciarzy. Pierwsze kroki w BBTS-ie stawiał nawet młody Stefan Hula, bo jego ojciec był trenerem, dopiero później przeszedł do LKS-u w Szczyrku i tam kontynuował swoją karierę.

Miałem tę przyjemność, że przez wiele, wiele lat kierowałem BBTS-em, zaczynałem jako młody chłopak, narciarz-alpejczyk. Po zakończeniu działalności jako aktywny sportowiec, pomagałem przy klubie piłkarskim. Największy rozkwit przypadał na lata osiemdziesiąte, kiedy zawodnicy BBTS zdobyli kilkanaście medali mistrzostw Polski w narciarstwie, siatkarze weszli do pierwszej ligi, szachiści zdobyli mistrzostwo Polski, zarówno juniorzy, jak i seniorzy, drużynowo i indywidualnie. Po tym znów przyszły trudniejsze czasy i trudne decyzje. Połączenie sekcji piłkarskiej z Komorowicami, co dało początek Podbeskidziu, nieco później wydzieliliśmy samodzielny klub siatkarski
- pokrótce historię BBTS opowiedział przewodniczący Pilarz

- Ogromnie cieszę się, że w gronie wszystkich klubów możemy organizować obchody jubileuszu, oraz że mocno wspiera tę działalności i zaangażował się w nią bardzo mocno prezydent Bielska-Białej, pan Jacek Krywult, który objął swoim honorowym patronatem jubileusz BBTS - zakończył Tadeusz Pilarz.

BBTS, jubileusz


W ramach obchodów planowane jest m.in spotkanie pokoleń BBTS - czyli spotkanie byłych zawodników i działaczy klubu, w ramach programu znajdują się także m.in. mecze ligowe drużyn, młodzieżowy turniej siatkówki oraz konkurs wiedzy olimpijskiej z naciskiem na olimpijczyków reprezentujących BBTS.

Piękne tradycje boksu w Bielsku-Białej, kontynuuje dziś Bielski Klub Bokserski "Beskidy", którego prezes Sławomir Dubiel mówi: - Szkolimy młodzież pod kątem boksu olimpijskiego. Już teraz możemy się pochwalić kilkoma znaczącymi sukcesami, wyszkoliliśmy mistrzów Polski, wicemistrzów Polski oraz mistrzów Śląska. Mamy dziewięć tytułów, co jak na krótki okres w jakim reaktywujemy bielski boks jest dobrym rezultatem. Liczę, że w przyszłości przy wsparciu miasta i firm przyjaznych sportowi w Bielsku-Białej, to jeszcze kilku lat nam potrzeba aby nawiązać do tych wspaniałych osiągnięć sprzed lat i wyszkolić kogoś na olimpijczyka. Okiem mistrza Mariana Kasprzyka obserwujemy młodych zawodników i konsultujemy ich i ściągamy gwiazdy boksu żeby mogły pomóc im w rozwijaniu się jako sportowców.

Ważnym filarem BBTS zawsze była siatkówka, którą na dzisiejszym spotkaniu z mediami reprezentował pan Piotr Pluszyński, prezes BBTS Bielsko-Biała oraz Wojciech Bućko prezes Stowarzyszenia Kultury Fizycznej BBTS „ Włókniarz” - Do ogólnego planu obchodów należy dopisać jeszcze mecz z BBTS-u w Plus Lidze z Treflem Gdańsk, ponieważ jego termin został wyznaczony na 4 kwietnia, więc mamy jeszcze bogatszy program. To będzie już końcówka rozgrywek, dlatego chcielibyśmy żeby kończący obchody mecz ze Skrą Bełchatów albo decydował o naszym bycie w najwyższej klasie rozgrywek, albo aby ten byt był zapewniony już wcześniej. 110 lat zobowiązuje i zawodnicy również mają tego świadomość - mówił prezes Pluszyński.

"BBTS Włókniarz" to natomiast przyszłość bielskiej siatkówki ponieważ jest to klub prowadzący drużyny młodzieżowe: - Na piedestale całej siatkówki stoi oczywiście Plus Liga, natomiast my zajmujemy się piłką siatkową do poziomu kadeta, młodzika, młodzika młodszego włącznie z grupami naborowymi. Trenuje z nami setka zawodników, współpracujemy ze szkołami podstawowymi, ze szkołą Edu Sport. Dwa razy w roku organizujemy obozy dla naszych zawodników. Mamy pewne sukcesy, rokrocznie dostarczamy zawodników do kardy wojewódzkiej, nasi zawodnicy są uczniami szkoły mistrzostwa sportowego w Spale, są również reprezentantami kraju - mówił Wojciech Bućko, prezes klubu.

- Bardzo się cieszę, że mogliśmy jako TS Podbeskidzie dołączyć do tego grona, nie ukrywam że zależało mi na tym, abyśmy się spotykali, integrowali, w sile naszych klubów jest ogromny potencjał. Patrząc na to co dzieje się w Polsce, czy Europie to coraz więcej klubów jest wielosekcyjnych i jest takie marzenie dotyczące BBTS-u żeby kluby pochodzące od niego były jeszcze bliżej ze sobą i mocno współpracowały.W ramach obchodów ze strony piłkarskiej mamy ciekawy i oby zwycięski mecz z Górnikiem Łęczna, terminarz tak się ułożył, że dzień później również ciekawy i prestiżowy mecz naszych juniorów w CLJ z Lechem Poznań, liczymy na naszą młodzież że w tej Centralnej lidze się utrzyma i serdecznie zapraszam na oba te spotkania - powiedział z kolei Tomasz Mikołajko, prezes TS Podbeskidzie.

Plan obchodów:

4.04.2018 R. ​​(ŚRODA)
​12:00 - Młodzieżowy Turniej Piłki Siatkowej (Hala Widok)
17:00 - Spotkanie z okazji 50-lecia rodziny siatkarskiej (Hala Widok)

6.04.2018 R. (PIĄTEK)
9:30 - Konkurs wiedzy olimpijskiej - Olimpijczycy BBTS (Szkoła Podstawowa nr 32 w Bielsku-Białej Wapienicy)
19:00 - Inauguracja głównych obchodów 110-lecia. Mecz ligowy TS Podbeskidzie - Górnik Łęczna (Stadion Miejski)

7.04.2018 R. (SOBOTA)
9:00 - Prezentacja Akademii Piłkarskiej BBTS (Stadion Miejski)
11:00 - Mecz CLJ TS Podbeskidzie - Lech Poznań (Stadion Miejski)
14:30 - Spotkania Pokoleń BBTS - impreza główna (Hala Widowiskowo-Sportowa, ul. Karbowa)
17:00 - Mecz ligowy BBTS - Skra Bełchatów (Hala Widowiskowo-Sportowa, ul. Karbowa)
20:00 - Uroczysta kolacja działaczy i gości (Restauracja Wirtuozeria)

new / bielsko.info, źródło: TS Podbeskidzie

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.