bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Sport

  • 29 listopada 2011
  • wyświetleń: 5076

ME w Karate - Do Shotokan

Od rywalizacji kadetów (16-17 lat) rozpoczęły się Mistrzostwa Europy Karate-Do Shotokan w hali sportowej pod Dębowcem w Bielsku-Białej.

W zawodach rywalizowało 405 zawodników z 22 krajów. - W żadnej poprzedniej edycji ME nie wystartowało tylu sportowców - mówi Paweł Połtorzecki z Komitetu Organizacyjnego zawodów. Z zapowiadanych ekip nie dojechała jedynie reprezentacja Azerbejdżanu. Powodem były problemu wizowe. Polskę reprezentowało 41 zawodników, wśród nich Karolina Ścieszka z Klubu Sportów Azjatyckich „Atemi” z Bielska-Białej. W piątek rozegrano 6 konkurencji. Polska reprezentacja zdobyła pierwszy medal. Po dogrywce w finale z Węgierkami Polki w składzie: Natalia Kwaśniak, Natalia Szponder, Klaudia Zawierta i Anna Ziółkowska wywalczyły srebro w konkurencji kumite drużynowo.

Mistrzostwa Europy w Karate - Do Shotokan · fot. UM Bielsko-Biała


Sobota przyniosła naszym reprezentantkom złoty medal w konkurencji kata drużynowe juniorek. Drużyna w składzie: Karolina Ścieszka z KSA „Atemi” z Bielska-Białej oraz Olga Chmielewska i Katarzyna Dubel uzyskały najwyższe noty w finale. Pokonały Węgierki, Serbki i Belgijki.

- Marzyłyśmy o złocie. Ta drużyna jest jeszcze bardzo świeża, trenujemy ze sobą dopiero od czterech miesięcy, ale chyba pasujemy do siebie- mówi Olga Chmielewska.

- Indywidualnie chyba trochę spaliłam się nerwowo. W drużynie było już lepiej, miałyśmy fajny doping. Łatwiej jest mi się skupić, gdy startuję w konkurencji drużynowej i muszę kontrolować, co robią koleżanki - dodaje Karolina Ścieszka.

W tym dniu jako pierwsze na tatami wyszły kobiety w konkurencji kata indywidualne. Niestety, żaden z reprezentantwów naszego kraju nie awansował do finałów. „Biało-Czerwoni” wywalczyli w sobotę 3 medale. Brąz w konkurencji walk- kumite drużynowo kobiet zdobyła reprezentacja Polski w składzie: Klaudia Zawierta, Sandra Zagrabska, Natalia Szponder i Marta Pacholczyk. W półfinale lepsze od Polek okazały się Hiszpanki. O wyniku w tym pojedynku zdecydowała dogrywka.

Do finału w konkurencji kata drużynowe mężczyzn awansowali także Polacy. Drużyna w składzie: Maciej Semak, Dawid Srokowski i Łukasz Szetela stanęła na najniższym stopniu podium. Mistrzami Europy zostali Anglicy. W sumie Polacy wywalczyli dotychczas 4 medale w ME.

Niedziela była ostatnim dniem zmagań podczas Mistrzostw Europy w karate shotokan odbywających się w Bielsku-Białej. Po kadetach i juniorach, do rywalizacji przystąpiły reprezentacje seniorskie, walczące o 8 kompletów medali. W piątek i sobotę polska reprezentacja zdobyła 1 złoty, 1 srebrny i 2 brązowe medale. W niedzielę Polacy wywalczyli jeszcze 5 krążków - wszystkie brązowe. Medale w konkurencji kata indywidualne zdobyli Olga Chmielewska oraz Marcin Antol.

W konkurencji kumite drużynowe nasze zespoły pań i panów wywalczyły trzecie miejsca. Brązowy medal zdobyła także drużyna startująca w konkurencji kata drużynowe seniorek (Olga Chmielewska, Katarzyna Dubel, Karolina Ścieszka). Do strefy medalowej nie dotarł Piotr Szymala z klubu Shindo Cieszyn.

W konkurencji kata indywidualne do awansu zabrakło mu zaledwie 0.2 punktu. - Szczerze mówiąc jestem zaskoczony takim wynikiem. 9 medali, to więcej niż rok temu na Mistrzostwach Europy w Koblencji. Cieszymy się ze złotego medalu, tym bardziej, że jedną z medalistek jest bielszczanka - Karolina Ścieszka z Atemi- mówi Piotr Wiśniewski, wiceprezydent Polskiego Związku Karate. Najwięcej złotych medali wywalczyła Austria (7), przed Niemcami (5) i Rosją (3).

Przedstawiciele Europejskiej Federacji Karate-do Shotokan podkreślali znakomite przygotowanie zawodów w bielskiej Hali Widowiskowo-Sportowej oraz wysoki poziom startujących zawodników. Imprezę w Bielsku-Białej zorganizował Klub Sportów Azjatyckich Atemi. Kolejne mistrzostwa Europy odbędą się w Serbii. W dniach od 22 do 24 listopada 2012 roku najlepsi karatecy będą rywalizowali w Belgradzie.

new / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.