bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Rozrywka

  • 29 września 2015
  • wyświetleń: 9403

Mural z frasobliwym Franciszkiem

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Murale, graffiti" podaj

Od początku września na ścianie kamienicy przy ul. Cieszyńskiej 59 bielszczanie mogą oglądać trzeci mural powstały w projekcie "oBBraz miasta #2". Jego autorem jest Marcin "Malik" Malicki znany z kilku realizacji graffiti na terenie Bielska-Białej i udziału w wielu streetartowych festiwalach w całej Polsce.

Mural Marcina "Malika" Malickiego · fot. Justyna Łąbądź / Galeria Bielska BWA


Bielski artysta namalował na powierzchni 150 metrów kwadratowych kolorowy wizerunek zafrasowanego staruszka w swojej charakterystycznej stylistyce. Jak pisze o idei muralu artysta: "Projekt opiera się przede wszystkim na postaci Chrystusa frasobliwego - powszechnego tematu w sztuce ludowej, przede wszystkim w rzeźbie. Jednocześnie odwołuje się on do franciszkańskiej postawy afirmującej naturę i czerpiącej z niej radość oraz spokój ducha i ciała. Ujmując rzecz w skrócie, to taki frasobliwy współczesny Franciszek. Zafrasowany niepewnym losem swoich mniejszych braci, jak np. znikających powoli z naszych miast wróbli. Wróbel dodatkowo symbolizuje tu za Cesare Ripą [XVI-wiecznym włoskim badaczem sztuki i ikonografii] samotność - bowiem frasunek to najczęściej samotne, pustelnicze wręcz przeżycie. A najczęściej w dzisiejszych czasach samotność doskwiera nam w tłumie galopującego miasta".

Mural Marcina "Malika" Malickiego
Mural Marcina "Malika" Malickiego · fot. Justyna Łąbądź / Galeria Bielska BWA


Mural "Malika" był realizowany w programie drugiej edycji projektu "oBBraz miasta", organizowanego przez Fundację Galerii Bielskiej oraz Galerię Bielską BWA, dzięki któremu miasto Bielsko-Biała zostało w 2015 roku upiększone trzema nowymi muralami w przestrzeni publicznej. Projekt "oBBraz miasta" jest współfinansowany z budżetu Gminy Bielsko-Biała. Kuratorem jest Justyna Łabądź.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Murale, graffiti

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Murale, graffiti" podaj