bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

http://www.targibielskie.pl/

Rozrywka

  • 29 sierpnia 2015
  • 9 października 2015
  • wyświetleń: 1169

"Upadek kusi" - wystawa w Galerii

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Za nami:

Galeria Bielska BWA zaprasza w piątek, 4 września o godzinie 19.00 na otwarcie wystawy Ewy Juszkiewicz „Upadek kusi”.

upadek kusi
Wystawa Ewy Juszkiewicz „Upadek kusi”


Wystawa Ewy Juszkiewicz - laureatki Grand Prix 41. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2013” - zawiera prace z dwóch cykli zrealizowanych przez artystkę w ostatnim czasie. Oprócz osoby autorki łączy je wspólna nić interpretacyjna ujęta w tytule „Upadek kusi”, będącym fragmentem wiersza amerykańskiego poety Williama Carlosa Williamsa. Dialektyka tworzenia i niszczenia jest obecna w twórczości Ewy Juszkiewicz od roku 2012, kiedy to artystka zaczęła realizować cykl prac opartych na dziełach dawnych mistrzów, poczynając od Renesansu, a na XIX wieku kończąc. Charakterystyczną cechą większości tych obrazów jest inspiracja portretem, przede wszystkim portretem kobiecym.

Drugi cykl powstał specjalnie z myślą o wystawie w Galerii Bielskiej BWA, a jest oparty na dziełach sztuki, które zostały uznane za zaginione z powodu kradzieży, zniszczenia w czasie pożaru, czy wreszcie w czasie wojny. Tak jak w przypadku wcześniejszych obrazów, w trakcie pracy Ewa Juszkiewicz bazuje wyłącznie na fotografii, która jednak w przypadku tej serii jest zazwyczaj fotografią czarno-białą, słabej jakości, znalezioną w liczących często kilkadziesiąt lat materiałach archiwalnych. Wystawa Ewy Juszkiewicz stawia pytanie o sens rekonstrukcji zniszczonych lub zaginionych dzieł sztuki. Nie ukazuje braku zasadności takiego działania, nie podważa nawet tęsknoty za utraconym. Te naturalne emocje stanowią przecież niezwykle ważny element kultury, a sama wystawa przedstawia nostalgię jako swoisty motor aktywności artysty.

Wystawa potrwa do 11 października. Oprowadzanie kuratorskie z udziałem artystki odbędzie się w piątek, 4 września, o godzinie 18.00. Natomiast 9 października o godzinie 18.00 odbędzie się promocja książki pt. Ewa Juszkiewicz „Upadek kusi” pod redakcją Agnieszki Rayzacher, wydanej przez Galerię Bielską BWA.

BM / bielsko.info, źródło: Galeria Bielska BWA

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj