bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA

Rozrywka

  • 23 kwietnia 2015
  • wyświetleń: 1253

Historyczna wystawa w bibliotece

We wtorek, 21 kwietnia w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bielsku-Białej odbył się wernisaż wystawy "Rotmistrz Witold Pilecki - ochotnik do Auschwitz" z udziałem Posłów na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej: Stanisława Pięty i Jacka Falfusa, dyrektora Miejskiego Zarządu Oświaty Jana Solicha oraz młodzieży. Wykład okolicznościowy wygłosił Marek Łukasik - historyk Biura Edukacji Publicznej IPN w Bielsku-Białej.

Wystawa prezentuje rotmistrza Witolda Pileckiego - znanego przede wszystkim z działań konspiracyjnych podczas II wojny światowej. W 1940 r. jako ochotnik dostał się do obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, żeby tam zorganizować konspirację wojskową i zdobyć wiarygodne dane o zbrodniach popełnianych przez Niemców.

Po wojnie aresztowany przez władze komunistyczne PL po okrutnym śledztwie został skazany na śmierć. W 1948 r. wyrok wykonano poprzez strzał w tył głowy w więzieniu na Mokotowie. Rotmistrz Pilecki został zrehabilitowany w 1990 r., a w 2006 r. odznaczony pośmiertnie Orderem Orła Białego.

Otwarcie wystawy "Rotmistrz Witold Pilecki - ochotnik do Auschwitz" - 21.04.2015 · fot. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka


Bogato ilustrowana wystawa pełni rolę edukacyjną, eksponowana jest z myślą o uczniach i nauczycielach szkół bielskich oraz wszystkich miłośnikach historii najnowszej, o której do roku 1989 nie można było mówić. Ekspozycja prezentowana jest od 16 kwietnia do 8 maja w siedzibie biblioteki, w sali 216, na pierwszym piętrze.

Organizatorem wystawy jest Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej i Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Katowicach we współpracy ze Stowarzyszeniem Solidarność Walcząca we Wrocławiu.

Dorota Pająk

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.