bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA

Rozrywka

  • 5 marca 2015
  • 8 marca 2015
  • wyświetleń: 1882

Dzień Kobiet- mamy co świętować?

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Za nami:

Cykliczne wydarzenie „Dzień Kobiet - czy mamy co świętować?", organizowane jest po raz czwarty przez Fundację Pozytywnych Zmian i Galerię Bielską BWA.

W niedzielnym (8 marca) programie pokaz filmu dokumentalnego „Szeherezada w Baabda" oraz spotkanie z Magą Krauze i Ulą Kijakna na temat ich doświadczeń z prowadzenia projektu teatralnego w więzieniu dla kobiet w Lublinie.

Film „Szeherezada w Baabda" jest zapisem pierwszego w historii spektaklu w wykonaniu kobiet osadzonych w arabskim więzieniu. Spektakl był efektem projektu teatralnego, prowadzonego przez reżyserkę i terapeutkę Zeinę Daccache w libańskim więzieniu dla kobiet. Przedstawienie było wystawiane w więzieniu Baabda w kwietniu i maju 2012 roku.

Zeina Daccache jest reżyserką, aktorką i certyfikowaną terapeutką teatralną Północno-Amerykańskiego Stowarzyszenia Terapii przez Teatr (Dramatoterapii). Jest także autorką „12 gniewnych Libańczyków", filmu, który powstał w oparciu o wywiady z osadzonymi i fragmenty przedstawienia, które było adaptacją dramatu „Dwunastu gniewnych ludzi", przygotowanego w zakładzie karnym w Roumieh. Założona przez Zeinę Daccache organizacja Katharsis jest pierwszym centrum terapii przez teatr w Libanie i całym regionie arabskim.

W spektaklu "By było gdyby" wystąpiły kobiety osadzone w Areszcie Śledczym w Lublinie. Projekt był wynikiem współpracy między Centrum Kultury w Lublinie i Aresztem Śledczym w Lublinie, wpisując się w program reedukacji skazanych poprzez profesjonalne działania warsztatowe wyrównujące braki w edukacji artystycznej i społecznej oraz mające na celu zwiększenie wrażliwości i empatii osób wykluczonych ze społeczeństwa. Spektakl skupiał na rzeczywistości alternatywnej - przeszłości, do której chciałoby/nie chciałoby się wrócić; przyszłości, o której się marzy/której się lęka; świecie, który jest „gdzieś indziej”. Marzenia i lęki zawsze prowadzą nas w przeciwnym kierunku niż „tu i teraz”, a scena jest jednym z niewielu miejsc, gdzie „nierzeczywistość” może się urzeczywistnić „tu i teraz”.

plakat 2015


Ula Kijak - reżyserka. Debiutowała w 2004 roku spektaklem pt. „Szczur” na podstawie opowiadania Witolda Gombrowicza w Teatrze Miejskim im. W. Gombrowicza w Gdyni jako najmłodszy wówczas reżyser w Polsce. Wcześniej przez 12 lat zajmowała się tańcem współczesnym jako tancerka i choreografka. Jej spektakle były prezentowane m.in. w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego MALTA w Poznaniu, Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Polska”, Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Konfrontacje Teatralne w Lublinie, Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu, Festiwalu No Women No Art w Poznaniu. Jest współzałożycielką i członkinią Grupy Artystycznej TERAZ POLIŻ.

Maga Krauze - choreografka studiowała na wydziale aktorskim w Krakowskiej Szkole Teatralnej oraz Teatr Fizyczny N.Y Dana Safera.Absolwentka Studium Terapii przez Sztukę w Krakowie.Obecnie w trakcie kształcenia się w kierunku choreoterapii.Specjalizuje się w teatrze fizycznym. Od 2009-2014 roku współpracowała z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej. Zawodowo związana jest głównie z projektami teatralnymi poza granicami kraju: w Niemczech, Francji, Argentynie, Brazylii, Kolumbii oraz na Cubie . Prowadziła zajęcia, m.in. w Akademii Rozwoju Osobistego FoRma, jak również w Ośrodku Socjoterapii dla Młodzieży w Bielsku-Białej. Swoją wiedzę zdobywała, szkoląc się między innymi u: Reginy Wolskiej, Naomi Goldberg, Darii Fain, Inki Dowlasz, Dana Safera, Pietro Cardillo, Hanrika Kaalund’a.

BM / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.