bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 27 lutego 2015
  • 1 marca 2015
  • wyświetleń: 4221

"Rosarium" w Galerii Bielskiej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Irena Nawrot na wystawie „Rosarium”, prezentowanej w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej do 12 marca 2015 roku, przedstawia swoje prace fotograficzne o charakterze intermedialnym. Są to wielkoformatowe barwne fotografie w kształcie mandali z wizerunkami kobiet, ludzkiej czaszki, kwiatów róży - złożone ze zmultiplikowanych zdjęć-modułów, które artystka ręcznie zszyła nicią krawiecką.

Reklama

"Rosarium" w Galerii Bielskiej - 02.2015 · fot. Krzysztof Morcinek


Dziesięć swoich najnowszych prac powstałych w 2014 roku lubelska artystka pokazuje po raz pierwszy właśnie w Galerii Bielskiej BWA, to m.in. kolaże-mandale pt. „My, wy, oni”, „Rajski kwiat”, „Rajski owoc”, „Gender”. Głównym motywem wystawy jest motyw czaszki.

- Irena Nawrot przyjęła wizerunek ludzkiej czaszki w trakcie realizacji swojego opus magnum: cyklu, nad którym pracowała w ciągu ostatnich pięciu lat. Metodę łączenia licznych małych fotografii w wielkie mandale, które jak kwiaty róż składają się z poszczególnych płatków, opracowała jeszcze w poprzednim dziesięcioleciu. (…) Początkowo interesowały ją twarze, wykorzystywała fotografie swoje i swojej siostry bliźniaczki - szukając podobieństw i różnic, zmieniających się rysów wraz z upływającym czasem. Potem twarze zastąpiła zdjęciami rentgenowskimi własnej głowy: w wizerunku czaszki różnice przychodzące wraz z wiekiem są mniej widoczne. Wreszcie obrała motyw najbardziej uniwersalny: plastikowy model czaszki, który nie ma wieku ani płci, jest tylko przedstawieniem tego, co najtrwalsze w ludzkim ciele: kości, które zachowują swoją materialność przez tysiąclecia.

Czaszka jest chętnie używanym symbolem we współczesnej popkulturze: grafice związanej z muzyką metalową czy młodzieżowej subkulturze gotyckiej. Ale jest też obszar, gdzie czaszka od tysiącleci jest istotnym elementem kultury, z którym obcuje się na co dzień, wykorzystując jej wizerunki do najbardziej fantazyjnych artystycznych wytworów: to Meksyk i jego mieszkańcy, potomkowie Majów i Azteków, spadkobiercy kultury sprzed 3000 lat
- pisze o wystawie Agata Smalcerz w tekście pt. „Rosarium Ireny Nawrot - splot miłości i śmierci”.

BM / bielsko.info

źródło: Galeria Bielska BWA

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj