bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 10 października 2014
  • 28 listopada 2014
  • wyświetleń: 1784

Wystawa prac Franciszka Dzidy

Za nami:

Galeria Akademicka ATH zaprasza we wtorek 14 października na otwarcie wystawy, prezentującej dorobek artystyczny Franciszka Dzidy - reżysera filmów amatorskich, malarza i fotografa.

Wystawa została zorganizowana z okazji przypadającej w październiku pierwszej rocznicy śmierci Franciszka Dzidy, wieloletniego pracownika Akademii Techniczno-Humanistycznej.

Franciszek Dzida jako niezależny twórca był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany zarówno za swoją działalność malarską, jak i filmową. Jest autorem scenariuszy, zdjęć, reżyserem swoich filmów. Zrealizował (część z bratem Janem) przeszło 60 filmów. Był członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Swoją miłość do sztuki, a zwłaszcza do filmu przekazał wielu uczestnikom zajęć Amatorskiego Klubu Filmowego "Klaps", działającego do dziś w Chybiu. Był nie tylko jednym z założycieli klubu, ale również pomysłodawcą filmowego festiwalu "Fabuła - Chybie". Festiwal odwiedzało wielu wybitnych reżyserów i aktorów, między innymi Krzysztof Kieślowski, który we Franciszku Dzidzie dostrzegł bohatera swojego przyszłego filmu. Kultowy już dziś "Amator" zainspirowany był właśnie działalnością filmowca-amatora z Chybia.

Swoje zawodowe życie Franciszek Dzida na długie lata związał z Akademią Techniczno-Humanistyczną. Przez wiele lat dokumentował na fotografiach i taśmie filmowej wydarzenia z życia uczelni. Tutaj również utworzył galerię sztuki 3-2-0, w której regularnie organizował wystawy, prezentujące twórczość artystów regionu oraz dokonania początkujących młodych plastyków.

Podczas otwarcia wystawy w Galerii Akademickiej, poza twórczością Dzidy, zaprezentowane zostaną również filmy dokumentujące jego bogatą i pełną pasji działalność.

Otwarcie wystawy 14 października o godz. 17.00.

Wystawa potrwa do końca listopada.

lik / bielsko.info
źródło: ATH Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.